| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Rachunkowość w fundacji i stowarzyszeniu

Rachunkowość w fundacji i stowarzyszeniu

Ekspert podpowiada kiedy można stosować uproszczoną rachunkowość. Dowiedz się w jaki sposób powinna być prowadzona rachunkowość w fundacjach i stowarzyszeniach.

Każda organizacja pozarządowa, jako osoba prawna, zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku powinna opracować politykę rachunkowości, według której będą prowadzone księgi rachunkowe. Zasady te przyjmuje się uchwałą zarządu, która musi być podpisana przez upoważnione osoby. Każda zmiana powinna znaleźć się w aneksie, podpisanym przez osoby do tego upoważnione.

Fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej rachunkowości określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej, uproszczenie polega tylko na „uproszczonym sprawozdaniu finansowym".

Organizacje pozarządowe posiadające status pożytku publicznego sporządzają sprawozdanie merytoryczne z działalności według nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdania merytorycznego z działalności pożytku publicznego.

Rozporządzenie określa zakres sprawozdania merytorycznego z działalności pożytku publicznego w okresie sprawozdawczym oraz o wydatkowaniu środków finansowych pochodzących z 1%. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2011 roku.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Artykuł jest fragmentem poradnika Funkcjonowanie i Opodatkowanie Fundacji i Stowarzyszeń autorstwa Aldony Gibalskiej i Andrzeja Ogonowskiego. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK