| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > 5 sposobów na ograniczenie kosztów utrzymania nieruchomości

5 sposobów na ograniczenie kosztów utrzymania nieruchomości

Utrzymanie nieruchomości stanowi duży wydatek w naszym budżecie. Niezależnie od tego czy mieszkamy w mieszkaniu, apartamencie czy domu, co miesiąc ponosimy koszty utrzymania naszego lokum. Co zrobić, aby ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości? Sposobów jest wiele, przedstawimy najciekawsze z nich.

A jak zmniejszyć wydatki na energie w domu jednorodzinnym?

Najlepszym, bo darmowym źródłem ciepła jest słońce. Pozostaje tylko zainwestować w urządzenie, które zamieni promienie słoneczne w energię służącą człowiekowi. Za kolektor z kompletem urządzeń do ogrzewania ciepłej wody użytkowej trzeba zapłacić od 8 do 15 tys. zł. W ciągu całego roku dzięki kolektorom można wytworzyć do 60 procent energii zużywanej do podgrzewania wody. Inwestycja powinna się zwrócić w okresie 4-6 lat, przy założeniu 4 osób w gospodarstwie.

Możemy też wykorzystać energię geotermalną. Pompy ciepła wykorzystują energie geotermalną do ogrzewania domu. W czasie lata energia słoneczna jest akumulowana przez powierzchnię ziemi. Wykorzystanie tej energii na cele grzewcze jest przykładem praktycznego rozwiązania kwestii ogrzewania domu. Największą ilość energii można uzyskać z gruntów o wysokiej zawartości wody. Ciepło odbierane jest z gruntu za pomocą zakopanych w ziemi rur z tworzyw sztucznych. Cena pompy ciepła to 50 – 60 tyś zł. Dzięki pompie ciepła można wytworzyć większość energii niezbędnej do ogrzania wody i domy, co powoduje, że inwestycja powinna nam się zwrócić w okresie 15-20 lat.

Polecamy: Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

Wojciech Zieliński

Autor jest Kierownikiem Centrum Planowania Finansowego firmy Phinance i ekspertem stowarzyszenia FECIF Polska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK