| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > INTRASTAT – vademecum

INTRASTAT – vademecum

Do składania deklaracji INTRASTAT zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy dokonują wymiany handlowej z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Pod warunkiem, że obrót przekroczy progi statystyczne. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób poprawnie złożyć deklarację INTRASTAT.

Czynnikiem decydującym o podleganiu obowiązkowemu składaniu deklaracji INTRASTAT decyduje wartość wymiany towarowej z krajami UE. Jeżeli jej wysokość jest wyższa od tzw. progów statystycznych ogłaszanych przez Prezesa GUS, wówczas przedsiębiorca powinien złożyć deklarację w ramach systemu INTRASTAT. Obowiązek dotyczy jedynie podatników VAT.

Czy moja firma musi składać deklarację INTRASTAT?

Do składania deklaracji INTRASTAT zobowiązane są osoby fizyczne lub osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są podatnikiem VAT i realizuje wymianę towarową z krajami Unii Europejskiej. To czy firma musi składać deklarację INTRASTAT zależy więc od tego, czy wartość obrotu z kontrahentami z UE przekroczyła progi statystyczne oraz czy jest podatnikiem VAT.

Progi statystyczne INTRASTAT na 2012 rok

Wyróżnia się dwa rodzaje progów statystycznych:

  1. Próg podstawowy – jeżeli wartość dokonanych przez podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczy wartość progu podstawowego na przedsiębiorcy ciąży obowiązek sprawozdawczy. Wówczas firma jest zobowiązana do składania deklaracji INTRASTAT.
  2. Próg szczegółowy – jeżeli wartość dokonanych przez podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczy wartość progu szczegółowego na przedsiębiorcy ciąży obowiązek szczegółowej sprawozdawczości. Wówczas firma jest zobowiązana do składania deklaracji INTRASTAT wraz z podaniem dodatkowych danych.

Przeczytaj także: INTRASTAT – progi statystyczne 2012

Terminy składania deklaracji INTRASTAT

Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.

Ostatnie zgłoszenie częściowe za dany okres sprawozdawczy musi być dokonanie nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.

Przeczytaj także: INTRASTAT – termin składania

Składanie zgłoszeń INTRASTAT od 1 lutego 2011 r. następuje w formie elektronicznej, a wyjątkowo przedsiębiorcy mogą je złożyć pisemnie. Jak wypełnić deklarację? Jeżeli nie wskazano inaczej, zasady wypełniania poszczególnych pól zgłoszenia są takie same dla wywozu i przywozu. W zależności od kierunku obrotu towarowego (przywóz lub wywóz), należy dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju dokumentu zgłoszenia.

Przeczytaj także: Poradnik: Jak wypełnić deklarację INTRASTAT?

Przeczytaj także: Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.
Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK