| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Programy dla budowania globalnej gospodarki – zamówienia międzynarodowe dla polskich firm

Programy dla budowania globalnej gospodarki – zamówienia międzynarodowe dla polskich firm

W ramach PO Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2015 przewidziano około 77,8 mln zł na wsparcie centrów obsługi (COIE).

Kraje współpracujące z Polską

W Polsce współpraca międzynarodowa jest mocno rozwinięta. Głównym kierunkiem eksportu jest UE, lecz od kilku lat Polska i inne kraje Unii angażuje się w projekty i programy handlowe do krajów wschodnich (Partnerstwo Wschodnie) oraz Europy Południowej. Ważnym parterem dla Polski jest jednostka UNIDO, które zajmuje się współpracą międzynarodową w zakresie technologii i konkurencyjności na globalnym rynku, w oparciu o współprace] międzynarodową. Organizacja OECD jest ukierunkowana na wspieranie rozwoju i ekspansji krajów oraz działania doradcze, badawcze i informacyjne. Dla wielu branż produkcyjnych ważne jest polskie uczestnictwo w Międzynarodowych Organizacjach Surowcowych (m.in. branża cukrownicza, miedź czy zboża).

Polecamy: Składki ZUS 2012

Programy wprowadzone w kraju dla budowania globalnej gospodarki opierają się na polityce UE wobec krajów spoza unii, lecz wiele działań na forum międzynarodowym dotyczy wyłącznie programów i projektów krajowych. Stowarzyszenia branżowe, UNIDO czy OECD są niezależne od Unii, współpraca Polski z tymi jednostkami trwa od wielu lat i przynosi wymierne korzyści. Polityka w Europie to programy UE oraz wewnętrzne umowy miedzy krajami. W Polsce ostatnie lata współpracy opierały się na działaniach reprezentacyjnych i promocyjnych. Wprowadzenie na rynek międzynarodowym polskich produktów i usług  jest kolejnym krokiem po wprowadzaniu i rozpowszechnieniu rynku informacji międzynarodowych (wydawnictwa, publikacje, badania czy analizy). Kolejne lata będą kontynuacją tych trendów na rzecz rozbudowy handlu zagranicznego, promocji na forum globalnym oraz rozbudowy sieci informacji. Efekty w skali krajowej jest wzrost zamówień i inwestycji z zagranicy.

Dane:

www.mg.gov.pl/Wspolpraca+miedzynarodowa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »