| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do właściwego rejestru, do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć zaświadczenie (dokument wydany przez podmiot prowadzący rejestr lub inny uprawniony podmiot) albo oświadczenie (dokument pochodzący od wnioskodawcy) o wpisie do rejestru.

Polecamy: Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie firmy lub nazwy przedsiębiorcy, formy prawnej, siedziby oraz numeru we właściwym rejestrze. Jeżeli dłużnik jest wnioskodawcą, powinien wskazać w oświadczeniu także osoby uprawnione do jego reprezentowania. Warto dodać, że oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Osoba składająca oświadczenie powinna w nim zamieścić klauzulę następującej treści  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula taka zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powyższe wymogi odnoszą się do wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez którykolwiek z uprawnionych podmiotów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK