REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Wioletta Kucharczyk
Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości?
Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości może być wszczęte wyłącznie na wniosek. Jednakże, żeby wniosek taki wywołał skutek w postaci rozpoczęcia postępowania, musi zostać złożony w prawidłowy sposób.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Pierwszym warunkiem skuteczności wniosku jest złożenie go przez uprawniony podmiot.

REKLAMA

Prawo złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przysługuje przede wszystkim dłużnikowi oraz każdemu z jego wierzycieli. Krąg uprawnionych podmiotów został wskazany w art. 20 ustawy z dn. 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity: Dz.U. 2009 r. Nr 175 poz. 1361).

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Warto dodać, że niektóre podmioty mają nie tylko prawo, ale także obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinny to zrobić w ciągu 14 dni od dnia, w którym dłużnik stał się niewypłacalny. Za niedopełnienie takiego obowiązku grozi odpowiedzialność prawna, zarówno o charakterze cywilnym, jak i karnym.

Właściwy sąd upadłościowy

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony do właściwego sądu. Sądem tym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli dłużnik ma kilka zakładów. Może być tak, że znajdują się one w obszarze właściwości różnych sądów i trudno jest ustalić, który z nich jest zakładem głównym. W takim wypadku właściwy jest każdy z tych sądów.

Może mieć miejsce także sytuacja, w której dłużnik nie ma w Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa. Wtedy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania albo siedziby dłużnika. Jeżeli także w taki sposób nie można ustalić właściwości sądu, właściwym pozostaje sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika. Mimo wniesienia wniosku do sądu niewłaściwego, postępowanie zostanie wszczęte.

Sąd niewłaściwy obowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu. Może to jednak spowodować znaczne wydłużenie postępowania. Wniosek może zostać złożony w biurze podawczym sądu lub przesłany pocztą, ponieważ nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Ile to kosztuje?

REKLAMA

Pismo procesowe, jakim jest wniosek o ogłoszenie upadłości, spowoduje wszczęcie postępowania, jeżeli zostanie należycie opłacone. Zgodnie z art. 74 ustawy z dn. 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 90 poz. 594) opłata ta wynosi 1 000 zł. Dowód jej wniesienia należy dołączyć do wniosku.

W tym miejscu należy dodać, że dłużnik nie może być zwolniony od kosztów sądowych, a więc także od opłaty od wniosku. Nie dotyczy to innych osób uprawnionych do żądania wszczęcia postępowania. Mogą one jednocześnie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Wymogi formalne wniosku o upadłość

Wszczęcie postępowania zależy także od zachowania wymogów formalnych wniosku. Elementy tego pisma zostały ściśle określone przez przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego, ale wynikają także z przepisów ustawy z dn. 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 43 poz. 296 z pózn. zm.).

Treść wniosku jest zróżnicowana w zależności od tego, kto go składa. Odrębności występują w stosunku do pisma pochodzącego od wierzyciela i dłużnika. Pewne elementy są jednak wspólne dla wniosków wszystkich uprawnionych podmiotów.

Zobacz: Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?


Niezachowanie wymogów formalnych wniosku o ogłoszenie upadłości może pociągnąć za sobą negatywne skutki. Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań określonych przez prawo lub nie został należycie opłacony, mogą mieć miejsce dwie sytuacje.

Po pierwsze, uchybienie wymogom formalnym może polegać na mylnym oznaczeniu wniosku (np. pozew o bankructwo) lub innych oczywistych niedokładnościach. Wtedy wniosek spowoduje wszczęcie postępowania i zostanie rozpoznany przez sąd.

Jeżeli wniosek zawiera inne uchybienia, zachodzi niemożność wszczęcia postępowania. W takiej sytuacji przewodniczący wydziału wezwie wnioskodawcę do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia wniosku w terminie tygodniowym.

Jeżeli składający wniosek tego nie zrobi, pismo zostanie zwrócone. Nie zostaną wywołane żadne skutki prawne, a więc postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie zostanie rozpoczęte. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do zarządzenia przewodniczącego w wyznaczonym terminie, wniosek wywoła skutki od daty jego wniesienia (a nie od daty uzupełnienia).

Skutki niezachowania wymogów określonych w ustawie lub nienależytego opłacenia wniosku są inne w przypadku, gdy pismo jest składane przez wnioskodawcę reprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego. W takim wypadku wniosek zwracany jest bez wzywania do uzupełnienia lub opłacenia.

Zobacz: Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej małego przedsiębiorcy

Może się jednak zdarzyć, że wnioskodawca złoży ponownie wniosek, który będzie odpowiadał wymogom formalnym i zostanie opłacony w terminie tygodnia od doręczenia mu zarządzenia o zwrocie wniosku. W takiej sytuacji zostanie wywołany skutek w postaci wszczęcia postępowania od daty pierwotnego zgłoszenia. W przypadku, gdy pismo zostanie zwrócone ponownie z tego samego powodu, kolejny wniosek nie wywoła już skutków od dnia pierwotnego złożenia.

Warto pamiętać, że wniesienie wniosku, który został zwrócony, nie zwalnia osoby zobowiązanej do jego wniesienia od odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o głoszenie upadłości w terminie.

Podsumowując powyższe rozważania, należy podkreślić, że osoby zamierzające złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, powinny pamiętać, że pismo takie spowoduje wszczęcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, jeżeli:

- zostanie złożone przez podmiot uprawniony,

- trafi do właściwego sądu,

- będzie spełniać wymogi formalne określone w Prawie upadłościowym i naprawczy oraz Kodeksie postępowania cywilnego,

- zostanie należycie opłacone.

Sprawdź: Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA