REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Wioletta Kucharczyk
Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości?
Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości może być wszczęte wyłącznie na wniosek. Jednakże, żeby wniosek taki wywołał skutek w postaci rozpoczęcia postępowania, musi zostać złożony w prawidłowy sposób.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Pierwszym warunkiem skuteczności wniosku jest złożenie go przez uprawniony podmiot.

REKLAMA

Prawo złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przysługuje przede wszystkim dłużnikowi oraz każdemu z jego wierzycieli. Krąg uprawnionych podmiotów został wskazany w art. 20 ustawy z dn. 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity: Dz.U. 2009 r. Nr 175 poz. 1361).

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Warto dodać, że niektóre podmioty mają nie tylko prawo, ale także obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinny to zrobić w ciągu 14 dni od dnia, w którym dłużnik stał się niewypłacalny. Za niedopełnienie takiego obowiązku grozi odpowiedzialność prawna, zarówno o charakterze cywilnym, jak i karnym.

Właściwy sąd upadłościowy

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony do właściwego sądu. Sądem tym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli dłużnik ma kilka zakładów. Może być tak, że znajdują się one w obszarze właściwości różnych sądów i trudno jest ustalić, który z nich jest zakładem głównym. W takim wypadku właściwy jest każdy z tych sądów.

Może mieć miejsce także sytuacja, w której dłużnik nie ma w Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa. Wtedy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania albo siedziby dłużnika. Jeżeli także w taki sposób nie można ustalić właściwości sądu, właściwym pozostaje sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika. Mimo wniesienia wniosku do sądu niewłaściwego, postępowanie zostanie wszczęte.

Sąd niewłaściwy obowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu. Może to jednak spowodować znaczne wydłużenie postępowania. Wniosek może zostać złożony w biurze podawczym sądu lub przesłany pocztą, ponieważ nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Ile to kosztuje?

REKLAMA

Pismo procesowe, jakim jest wniosek o ogłoszenie upadłości, spowoduje wszczęcie postępowania, jeżeli zostanie należycie opłacone. Zgodnie z art. 74 ustawy z dn. 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 90 poz. 594) opłata ta wynosi 1 000 zł. Dowód jej wniesienia należy dołączyć do wniosku.

W tym miejscu należy dodać, że dłużnik nie może być zwolniony od kosztów sądowych, a więc także od opłaty od wniosku. Nie dotyczy to innych osób uprawnionych do żądania wszczęcia postępowania. Mogą one jednocześnie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Wymogi formalne wniosku o upadłość

Wszczęcie postępowania zależy także od zachowania wymogów formalnych wniosku. Elementy tego pisma zostały ściśle określone przez przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego, ale wynikają także z przepisów ustawy z dn. 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 43 poz. 296 z pózn. zm.).

Treść wniosku jest zróżnicowana w zależności od tego, kto go składa. Odrębności występują w stosunku do pisma pochodzącego od wierzyciela i dłużnika. Pewne elementy są jednak wspólne dla wniosków wszystkich uprawnionych podmiotów.

Zobacz: Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?


Niezachowanie wymogów formalnych wniosku o ogłoszenie upadłości może pociągnąć za sobą negatywne skutki. Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań określonych przez prawo lub nie został należycie opłacony, mogą mieć miejsce dwie sytuacje.

Po pierwsze, uchybienie wymogom formalnym może polegać na mylnym oznaczeniu wniosku (np. pozew o bankructwo) lub innych oczywistych niedokładnościach. Wtedy wniosek spowoduje wszczęcie postępowania i zostanie rozpoznany przez sąd.

Jeżeli wniosek zawiera inne uchybienia, zachodzi niemożność wszczęcia postępowania. W takiej sytuacji przewodniczący wydziału wezwie wnioskodawcę do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia wniosku w terminie tygodniowym.

Jeżeli składający wniosek tego nie zrobi, pismo zostanie zwrócone. Nie zostaną wywołane żadne skutki prawne, a więc postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie zostanie rozpoczęte. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do zarządzenia przewodniczącego w wyznaczonym terminie, wniosek wywoła skutki od daty jego wniesienia (a nie od daty uzupełnienia).

Skutki niezachowania wymogów określonych w ustawie lub nienależytego opłacenia wniosku są inne w przypadku, gdy pismo jest składane przez wnioskodawcę reprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego. W takim wypadku wniosek zwracany jest bez wzywania do uzupełnienia lub opłacenia.

Zobacz: Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej małego przedsiębiorcy

Może się jednak zdarzyć, że wnioskodawca złoży ponownie wniosek, który będzie odpowiadał wymogom formalnym i zostanie opłacony w terminie tygodnia od doręczenia mu zarządzenia o zwrocie wniosku. W takiej sytuacji zostanie wywołany skutek w postaci wszczęcia postępowania od daty pierwotnego zgłoszenia. W przypadku, gdy pismo zostanie zwrócone ponownie z tego samego powodu, kolejny wniosek nie wywoła już skutków od dnia pierwotnego złożenia.

Warto pamiętać, że wniesienie wniosku, który został zwrócony, nie zwalnia osoby zobowiązanej do jego wniesienia od odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o głoszenie upadłości w terminie.

Podsumowując powyższe rozważania, należy podkreślić, że osoby zamierzające złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, powinny pamiętać, że pismo takie spowoduje wszczęcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, jeżeli:

- zostanie złożone przez podmiot uprawniony,

- trafi do właściwego sądu,

- będzie spełniać wymogi formalne określone w Prawie upadłościowym i naprawczy oraz Kodeksie postępowania cywilnego,

- zostanie należycie opłacone.

Sprawdź: Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

    Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

    Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

    Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

    "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

    Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

    Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

    "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

    REKLAMA

    Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

    W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

    Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

    12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

    Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

    Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

    Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

    Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

    REKLAMA

    Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

    Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

    Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

    Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

    REKLAMA