| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Import z Chin: konfucjanizm i Chińczycy

Import z Chin: konfucjanizm i Chińczycy

Przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie interesów z kontrahentami z Chin powinien pamiętać o odrębnościach kulturowych. Ekspert wyjaśnia czym jest konfucjanizm i jak idea konfucjonistyczna przenika do chińskiego biznesu.

rén (仁) - mówi o zaletach doskonałego wypełniania zobowiązań człowieka wobec innych, najczęściej tłumaczona jako „życzliwość" lub „człowieczeństwo".

Konfucjańska wersja Złotej Zasady brzmi: Należy każdego traktować w sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani. Jednak mój ulubiony cytat z Konfucjusza głosi: „ Czego sam sobie nie życzysz, nie czyń innym".

Konfucjusz oparł zasady odpowiedzialności jednostki za innych bazując na pięciu ważnych relacjach międzyludzkich. Na tych pomiędzy władcą i poddanym, mężem i żoną, ojcem i synem, bratem i bratem, przyjacielem i przyjacielem. Zalecił społeczny porządek który kładzie nacisk na takie wartości jak: obowiązek, lojalność, honor, synowskie oddanie, szacunek dla wieku i starszyzny oraz szczerość. Te zasady pozostają doceniane przez Chińczyków na całym świecie po dzień dzisiejszy, przetrwawszy nawet krótki okres zmierzający do Rewolucji Kulturowej kiedy to konfucjańskie nauki były krytykowane na całym kontynencie jako feudalne i kontrrewolucyjne.

Polecamy: Import z Chin: Kiedy najlepiej?

Chińska biurokracja rządowa jest również poddana wpływowi idei konfucjanizmu. Jest ona ściśle hierarchiczna z niebywale jasno określonymi stopniami i ich przywilejami. Ludzie odnoszą się do siebie nie jako indywidualności lecz z punktu widzenia pozycji jaką zajmują - w rzeczywistości nie występuje równość między nimi. Z tego względu podejmowanie decyzji ściśle odbywa się „ z góry do dołu" i lojalność ma niezwykle wysoką wartość.

Konfucjusz przypisywał często „ludziom wyższym rangą" osiem cnót: zhong (lojalność), xiao (synowskie oddanie), ren (życzliwość), ai (miłość), he (harmonia) oraz ping (pokój).

Jak już wspominałem wcześniej Konfucjusz był krytykowany podczas Rewolucji Kulturowej. Miało to miejsce od połowy lat 60. do połowy lat 70. ubiegłego stulecia. Jednak po tym okresie nastąpił powrót do myśli konfucjańskiej, która jest wyznawana przez rząd Chin po dzień dzisiejszy.

Prawda jest taka, że większość Chińczyków jest ateistami ale wielu z nich wierzy w zasady konfucjańskiej filozofii.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »