| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > E-kontrola skarbowa

E-kontrola skarbowa

E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

Zinformatyzowany tym kontroli okazuje się znacznie skuteczniejszy, i przede wszystkim szybszy, od tradycyjnych metod kontrolowania podatników. Dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolerzy skłaniają się ku rozpowszechnieniu e-kontroli. Tym pierwszym zależy przede wszystkim na zmniejszeniu uciążliwości tradycyjnych kontroli podatkowych, które to odbywając się w siedzibie podatnika trwają długo i mogą być pewnym utrudnieniem w pracy; drugim zaś e-kontrola pozwala uniknąć żmudnego, wielogodzinnego, przeglądania faktur i ksiąg rachunkowych.

Nowy sposób kontrolowania ma szczególne zastosowanie w większych firmach, gdzie nagromadzenie dokumentacji jest znacznie obszerniejsze od mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście kontrola podatkowa przy użyciu narzędzi informatycznych może odbyć się jedynie u podatników posiadających elektroniczne rejestry  lub elektroniczną księgowość. W takim przypadku e-kontrola prowadzona jest na podstawie art. 286 par. 1 pkt. 4 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Polecamy: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Procedura e-kontroli

Zasadniczo kontrola z wykorzystaniem narzędzi informatycznych nie różni się od kontroli tradycyjnej. Pracownicy urzędów skarbowych żądają od podatnika danych objętych kontrolą, czyli dokumentów, kserokopii akt, notatek itd. Tylko, że przekazanych za elektronicznego nośnika. Najczęściej jest to płyta CD,DVD. Dane te importowane są do specjalnych programów informatycznych (ACL, IDEA), a po weryfikacji danych i analizie tekstów tworzone są raporty. Analiza danych przy pomocy w/w programów pozwala na sprawdzenie zgodności dokumentacji podatnika pod względem formalnym z przepisami prawa podatkowego oraz rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, np. podatkiem od towarów i usług. Oczywiście po odbyciu się kontroli, dokumenty zostają zwracane podatnikowi, a dane wcześniej importowane usuwane z baz danych kontrolerów.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

E-kontrola to dużo skuteczniejsza metoda sprawdzania podatników, przede wszystkim dlatego, że potrafi rzetelnie i w krótkim czasie skontrolować ilość dokumentów, której nie byłby w stanie przejrzeć urzędnik metodą tradycyjną. Doskonalenie kontrolerów w tej metodzie nadal jest rozpowszechniana, a jak pokazują statystyki także coraz bardziej efektywna.

W całym 2010 roku tylko w woj. mazowieckim przeprowadzono 391 e-kontrole, a na dzień dzisiejszy, w roku 2011 odbyło się ich już 507. Wskazuje to na rosnące znaczenie wykorzystania narzędzi informatycznych i na kierunek, w którym idzie kontrola podatkowa.

Autor: Karolina Wnuk

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK