| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wiele osób jeszcze podczas studiów decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

W myśl art. 22. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, czyli wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane prowadzoną z działalnością gospodarczą.

Jeśli zatem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą np. w zakresie tworzenia stron internetowych podejmie studia na kierunku informatyka, czyli na kierunku ściśle związanym z prowadzoną działalnością, opłata za studia będzie stanowić koszt podatkowy. Istotne bowiem jest to, że opłata za studia ma ścisły związek przyczynowy z przychodami osiąganymi z prowadzonej działalności gospodarczej lub z źródłem przychodu (Interpretacja Indywidualna z 5 maja 2011 r., ILPB1/415-164/11-2/AG). Bez znaczenia pozostaje fakt, czy są to studia stacjonarne czy niestacjonarne.

Jeśli natomiast podatnik opłaci studia przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy tym wydatkiem a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie.

Polecamy: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (Interpretacja Indywidualna z dnia 17.01.2011 r., IPPB1/415-937/10-2/EC) podkreślił, że wydatki poniesione na studia przed rozpoczęciem prowadzenia działalności nie mogą obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, zatem nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w myśl art. 22 ustawy o PIT.

Reasumując: chcąc zaliczyć wydatek związany z opłatą za studia należy spełnić następujące warunki:

  • rozpocząć działalność gospodarczą przed poniesieniem opłaty za studia;
  • podjąć studia ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »