REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Wioletta Wyrzykowska
Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej
Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

REKLAMA

REKLAMA

Białe certyfikaty obowiązkowe dla firm energetycznych, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów - wynika z ustawy o efektywności energetycznej. Brak białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, może kosztować nawet 10% przychodu.

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej mają być sposobem na efektywność energetyczną polskiej gospodarki. Jest ona obecnie około trzy razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich oraz około dwa razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie 11 sierpnia 2011 r., ma zmienić te ponure statystyki. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.

REKLAMA

Firmy efektywne energetycznie

REKLAMA

Poprawa efektywności energetycznej oraz promowanie innowacyjnych technologii, które zmniejszą szkodliwe oddziaływanie sektora energetycznego na środowisko to główne cele znowelizowanych przepisów. Mają być one osiągnięte przede wszystkim za pomocą obowiązku pozyskiwania przez firmy świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów. Warto wspomnieć, że już wcześniej obowiązywał system "zielonych" certyfikatów na energię ze źródeł odnawialnych i "czerwonych" na produkcję energii w kogeneracji - wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób. 

System przewidziany przez ustawę nakłada na grupę podmiotów, które działają na rynku energii (np. na przedsiębiorstwa energetyczne, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów) obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) określonej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. Białe certyfikaty można uzyskać tylko za przedsięwzięcia o najwyższej efektywności ekonomicznej. Są one wyłaniane w drodze przetargu organizowanego przez prezesa URE. Większość środków uzyskanych z białych certyfikatów trafi na zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych.

Polecamy: Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Za brak białego certyfikatu kara

REKLAMA

Za brak odpowiednich certyfikatów będą nakładane kary, a uzyskane w ten sposób pieniądze trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na programy związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii oraz na zwiększenie sprawności wytwarzania energii.  Wysokość kary nie może być jednak większa niż 10 proc. przychodu osiągniętego przez firmę w roku podatkowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa określa też zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej. Odbiorca końcowy, który już w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zużył więcej niż 400 GWh energii elektrycznej, udział kosztów energii w wartości jego produkcji jest większy niż 15 proc. i który poprawił efektywność energetyczną, przedstawi oświadczenie. Trafi ono do firmy, która sprzedaje mu prąd. W oświadczeniu odbiorca będzie musiał wskazać, ile prądu oszczędził i jakie przedsięwzięcie prowadził. Sprzedawca energii dokument ten prześle do URE.

Polecamy: Pomoc de minimis 2012

Efektywne nie tylko firmy

W dyrektywie unijnej, którą implementuje ustawa o efektywności energetycznej, zapisano, iż administracja publiczna powinna pełnić wzorcową rolę w osiągnięciu wymaganego poziomu efektywności energetycznej. Zatem do zapewnienia efektywności energetycznej zobowiązany jest też sektor publiczny - jednostki rządowe i samorządowe. Należy jednak zauważyć, że polski ustawodawca nie nałożył na administrację obowiązku zaoszczędzenia 1 proc. średniego rocznego zużycia energii, w przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej.

Sceptycy sugerują że ustawa o efektywności energetycznej wprowadza kolejny podatek, który spowoduje wzrost cen energii. Warto mieć jednak na uwadze, że  pieniądze te wrócą do gospodarki w postaci oszczędności z tytułu zużycia energii.

Polecamy: Przedsiębiorco uważaj! BIK a BIG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA