| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Przewożenie przez taksówkarza pasażerów taksówką inną niż wpisana w licencji, nie stanowi podstawy do nałożenia na niego kary grzywny.

Kara grzywny może zostać nałożona na taksówkarza wykonującego przewóz bez licencji, gdy jej nie ma lub została mu cofnięta bądź wygasła.

Uznał tak Naczelny Sąd Administracyjny orzekający w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt II GPS 1/11).

NSA wypowiedział się w sprawie taksówkarza, który na skutek przewożenia osób samochodem niewpisanym do licencji, otrzymał od Inspektoratu Transportu Drogowego mandat w wysokości 3 tys. zł. Postępowanie ITD nie budziło by wątpliwości, gdyby nie okoliczności związane ze zmianą pojazdu przez taksówkarza. Taksówkarz wystąpił bowiem z wnioskiem o zmianę danych w posiadanej licencji w odpowiednim terminie, jednak zanim rada gminy dokonała wpisu danych nowego pojazdu, przedsiębiorca zaczął świadczyć usługi przewozu nowym pojazdem. 

Polecamy: Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?

Zgodnie z duchem regulacji dotyczących transportu drogowego, licencja na wykonywanie przewozu jest dokumentem imiennym, wystawianym na konkretną osobę, a także oznaczony co do tożsamości pojazd i zakres terytorialny. Inspektorat Transportu Drogowego wskazywał więc, że stosowanie do świadczenia usług przewozu samochodu, którego dane nie są wpisane do licencji, stanowi naruszenie obowiązujących przepisów. ITD uznał, że w związku z tym oznacza prowadzenie działalności bez wymaganej licencji.

Innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny. Po skierowaniu sprawy, na skutek niespójnych interpretacji budzących wątpliwość przepisów,  do rozpoznania przez rozszerzony skład siedmiu sędziów, sąd zajął odmienne stanowisko. We wczorajszym orzeczeniu NSA zajął stanowisko, zgodnie z którym kara grzywny może zostać nałożona na taksówkarza wykonującego przewóz bez licencji, jedynie gdy jej nie ma lub została mu cofnięta bądź wygasła.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK