Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
 Strona 2 z 2

Koncesja na alkohol - terminy

Przedsiębiorca powinien pamiętać o terminach wnoszenia opłat, zwłaszcza, gdy dotyczy to koncesji na sprzedaż alkoholu. Niedotrzymanie terminów może się bowiem zakończyć wygaśnięciem zezwolenia. Co można zrobić, gdy wygaśnie koncesja na sprzedaż alkoholu?

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które zajmowało się sprawą, utrzymało zaskarżoną decyzje w mocy, w rezultacie przedsiębiorca postanowił wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, twierdząc, że organy naruszyły przepisy prawa obowiązujące w momencie wydania decyzji.

I tutaj pojawiło się kluczowe rozstrzygnięcie całej sprawy. WSA uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd uznał, że organy obu instancji prawidłowo ustaliły stan faktyczny sytuacji i zastosowały przepisy obowiązujące w chwili wydania decyzji (SKO powołało się na art.18 ust.12 pkt 5 ustawy z 26 października 1982r, o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygasa w przypadku niezłożeni oświadczenia, albo niedokonania opłaty w odpowiednich terminach). 

W związku z tym, że przedsiębiorca nie uiścił opłaty w podanym terminie – zezwolenie może być cofnięte. Zdaniem Sądu, żadne powody nieuiszczenia tej opłaty nie mogą mieć wpływu na podjęte rozstrzygnięcie. Długi staż przedsiębiorcy i brak zwłoki we wcześniejszych opłatach nie mogą więc wpłynąć łagodząco na zaistniały stan rzeczy. Co więcej, to sam przedsiębiorca zobowiązany jest obliczyć roczną wartość sprzedaży napojów alkoholowych i uiścić od niej stosowną opłatę. Pracownicy gminy nie mają również obowiązku informowania przedsiębiorcy o wysokości opłat za korzystanie z zezwoleń i terminach, do kiedy mają opłaty mają być wnoszone.

Polecamy: Restauracja - pozwolenia, czyli o koncesji na alkohol

W sytuacji, gdy zapomnimy o terminach wnoszenia opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu – nie pomoże nam żaden sąd. Jedyne co możemy zrobić, to w przyszłości bardziej pilnować takich spraw.


Liczba komentarzy:
dodano: 2013-10-08 07:07 przez:IRAN
Polska to wielki syf ktorym tym syfem rzadza w wiekszosci ZYDZI a wiadomo jaki jest zyd niema nic gorszego na swiecie!!!! dlatego zydzi nas zniszcza doszczetnie....
dodano: 2013-09-12 12:25 przez:gość
choryyyyyyyyyyyy system koniec kropka
dodano: 2013-08-24 11:48 przez:PINIO
Ciekawe że przedsiębiorca mimo że płaci ZUS i składki etc nie dostaje nic za urlop... Uważam że w tej sytuacji on utrzymuje Państwo więc Polska powinna przynajmniej minimalne wynagrodzenie wypłacać za urlop przedsiębiorcy... Inaczej płacenie czegokolwiek to zwykła grabież...
dodano: 2013-01-22 22:00 przez:młody
Aż się odechciewa zakładać własną firmę. Nie dość, że na każdym kroku trzeba wyciągać kasę (nie wiem skąd) na opłaty które ciągle rosną to jeszcze zapomnij o zapłaceniu vat-u, zusu czy koncesji to masz pozamiatane. A jak człowiek chory to zus wzywa lecz niestety choroby nie widzi. I później się dziwią, że młodzi ludzie po studiach szukają pracy za granicą.
dodano: 2013-01-13 00:48 przez:marek
jak się juz udziela porad to proszę ludzi nie wprowadzać w błąd, NIE od... TYLKO do... !!!!
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Michał Wilk

Doradca podatkowy
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM