| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pomoc de minimis 2012

Pomoc de minimis 2012

Pomoc de minimis w 2012 roku zasadniczo podlega limitom obowiązującym w latach poprzednich. Ekspert radzi jakiej wysokości wsparcie może otrzymać przedsiębiorca oraz kto może ubiegać się o pomoc de minimis w 2012 roku.

Pomoc de minimis to taki rodzaj pomocy, której udzielenie nie powoduje zakłócenia konkurencji, ze względu na niewielką wartość wsparcia.

Kwota pomocy de minimis w 2012 roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto na przestrzeni trzech kolejnych lat kalendarzowych. W przypadku oceny czasu trwania pomocy brany jest pod uwagę bieżący rok oraz dwa poprzedzające go lata.

Wartość pomocy de minimis jest niższa w przypadku przedsiębiorców działających w branży logistycznej. Dla firm transportowych maksymalna wysokość pomocy de minimis nie może przekroczyć progu 100 tys. euro brutto.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać

Środki przeznaczone na pomoc de minimis nie mogą podlegać podziałom na mniejsze kwoty w celu ominięcia regulacji wskazujących na ich maksymalną wartość. Zakaz taki wprowadza rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006).

Rozporządzenie wprowadza ograniczenia w udzielaniu pomocy de minimis. Nie można jej udzielać:

  • w formach nieprzejrzystych (w stosunku do których konieczne byłoby przeprowadzenie oceny ryzyka dla obliczenia wartości pomocy);
  • w sektorze rybołówstwa i akwakultury;
  • w sektorze z produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w Załączniku I do TWE;
  • na działalność związaną z wywozem;
  • w przypadku preferowania towarów krajowych;
  • w sektorze węglowym;
  • na nabycie pojazdów w drogowym transporcie towarowym;
  • przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244 z 1.10.2004).

Podmiot, który jest zainteresowany ubieganiem się o pomoc de minimis w 2012 roku powinien wypełnić formularz zawarty w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

Pomoc de minimis 2012 - pobierz formularz

Polecamy: Pomoc de minimis - formularze

Pobierz formularz: Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis)

Pobierz formularz: Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK