| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wytwarzasz regionalny produkt spożywczy? - wpisz go na listę produktów tradycyjnych!

Wytwarzasz regionalny produkt spożywczy? - wpisz go na listę produktów tradycyjnych!

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe, stanowiące element kulturowego dziedzictwa regionu, mogą być wpisane na listę produktów tradycyjnych. Jakie warunki musi spełniać dany produkt i jak przebiega procedura wpisu? Odpowiedzi udzieli nasz ekspert.

Wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych należy złożyć do właściwego miejscowo marszałka województwa w formie papierowej oraz na informatycznym nośniku danych. Wzór wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych, jest określony w rozporządzeniu ministra, z uwzględnieniem jednolitości zakresu informacji dotyczących wytwarzanego produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego. 

Polecamy: Co można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż produktów i usług?

Jak przebiega procedura weryfikacyjna?

Marszałek województwa sprawdza wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych pod względem spełniania wymogów formalnych oraz dokonuje oceny w zakresie spełniania przez produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, którego dotyczy wniosek o wpis na listę, wymagań tj. jakości lub wyjątkowych cech i właściwości produktu, wynikających ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowiących element dziedzictwa kulturowego regionu.

Przed dokonaniem oceny marszałek zwraca się do izby gospodarczej zrzeszającej podmioty wytwarzające produkty tradycyjne o wyrażenie, w terminie 30 dni, opinii w zakresie spełniania przez produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, tych właśnie wymagań. W przypadku niewydania opinii w terminie 30 dni wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony. Marszałek może również wystąpić do wnioskodawcy o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku o wpis na listę.

Jeżeli produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy spełnia wymagania określone powyżej, marszałek województwa przesyła ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych potwierdzoną przez siebie kopię wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych wraz z kopią opinii izby gospodarczej. W przypadku zaś niewydania przez izbę gospodarczą opinii marszałek przesyła ministrowi właściwemu wyłącznie kopię wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych.

Minister, po otrzymaniu dokumentów od marszałka, dokonuje wpisu produktu tradycyjnego na listę produktów tradycyjnych. Może on również wystąpić do marszałka o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych.

 Marszałek województwa może również wydać decyzję o odmowie przekazania ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych dokumentów, w przypadku, gdy produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy nie spełnia wymagań określonych przepisami. Podobną kompetencję posiada minister właściwy do spraw rynków rolnych.

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK