| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego.

Do postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego oraz postępowania w przedmiocie uchylenia lub zmiany orzeczenia o uznaniu takiego postępowania, w sprawach nieunormowanych przepisami niniejszego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

Jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej, uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego obejmuje uznanie wydanych w jego toku orzeczeń dotyczących powołania, odwołania oraz zmiany zarządcy zagranicznego, a także orzeczeń dotyczących toku zagranicznego postępowania upadłościowego, jego zawieszenia i zakończenia.

Postępowanie w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego wszczyna się na wniosek zarządcy zagranicznego. Do takiego wniosku o uznanie należy dołączyć odpis orzeczenia lub decyzji o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego i ustanowieniu zarządcy albo też zaświadczenie sądu zagranicznego potwierdzające prowadzenie postępowania i wyznaczenie zagranicznego zarządcy. Gdyby jednak miała miejsce sytuacja w której owych dokumentów by brakowało, do wniosku należy dołączyć inny wiarygodny dowód na piśmie, który potwierdzałby wszczęcie zagranicznego postępowania i wyznaczenie zagranicznego zarządcy. Do wniosku należy ponadto dołączyć oświadczenie zarządcy zagranicznego o innych postępowaniach zagranicznych prowadzonych wobec upadłego przedsiębiorcy, które są znane zarządcy zagranicznemu. Do wymienionych dokumentów lub dowodów na piśmie należy ponadto dołączyć ich uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.

Polecamy: Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Jeżeli z przedłożonych dokumentów wynikałoby, że zagraniczne postępowanie jest głównym postępowaniem upadłościowym , czyli takim, które jest prowadzone jest w państwie, w którym znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika, zaś zarządca jest zarządcą zagranicznym, sąd może przyjąć domniemanie zgodności dokumentów z rzeczywistym stanem rzeczy i nie prowadzić dalszych dowodów. Natomiast w razie wątpliwości sąd może zażądać uwierzytelnienia przedłożonych dokumentów lub urzędowego poświadczenia autentyczności podpisu.

Po wniesieniu wniosku o uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego , zarządca zagraniczny jest obowiązany niezwłocznie informować sąd o każdej zmianie uznawanego postępowania zagranicznego oraz o zmianie zarządcy, a także o wszelkich innych zagranicznych postępowaniach upadłościowych dotyczących upadłego oraz innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku upadłego, które są znane zarządcy zagranicznemu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK