| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji nośników optycznych, czyli płyt CD oraz DVD, musi liczyć się z dodatkowymi wymogami stawianymi przez przepisy prawa.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych jest obowiązany do przestrzegania pewnych zasad wykonywanej przez siebie działalności, np. do stosowania kodów identyfikacyjnych we wszystkich urządzeniach i ich elementach, podczas procesu produkcji nośników optycznych.

Oprócz tego przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie powinien informować ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o przedmiocie i zakresie prowadzonej działalności w terminie trzydziestu dni od dnia rozpoczęcia działalności. W ramach obowiązku informacyjnego przedsiębiorca przekazuje ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego informacje dotyczące:
• imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy, siedziby i adresu, osób uprawnionych do jego reprezentowania, a także miejsca wykonywania działalności,
• posiadanych urządzeń do produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych,
• zastosowanych, we wszystkich urządzeniach i ich elementach, podczas procesu produkcji, kodach identyfikacyjnych.

Oprócz tego przedsiębiorca powinien przekazać, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca, pozostałe informacje za okres miesiąca poprzedzającego.

Na przedsiębiorcy spoczywa również obowiązek tzw. pierwszego przekazania, które powinno nastąpić w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu przekazania przez przedsiębiorcę informacji, o których mowa powyżej. Pierwsze przekazanie powinno zawierać informacje z okresu od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych, nie dłuższego jednak niż dwa poprzednie miesiące.

Przekazywane informacje powinny dotyczyć:
• zbiorczej wielkości produkcji i jej rodzaju,
• wykonywania zamówień poza miejscem prowadzenia działalności,
• rozporządzenia urządzeniami do produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych.

Przedsiębiorca jest także zobowiązany niezwłocznie informować ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o wszelkich zmianach przekazywanych mu informacji. Informacje są składane na przygotowanych specjalnie w tym celu formularzach.

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumentację stanowiącą podstawę sporządzenia przekazywanych ministrowi informacji przez okres pięciu lat.

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego prowadzi rejestr przekazywanych mu informacji. Z tego też rejestru udziela informacji zawartych w nim zawartych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia praw autorskich lub praw pokrewnych, w zakresie niezbędnym do dochodzenia ich ochrony. Oczywiście informacje te są udzielane jedynie osobom, które wykażą interes prawny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK