| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Wykonywanie działalności gospodarczej, co do zasady, jest określane regułą swobody działalności gospodarczej. W każdej dziedzinie, odpowiednie to tego podmioty, sprawują nadzór i kontrolę. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne.

  1. ukończyć 21 lat,
  2. posiadać wykształcenie wyższe,
  3. nie być karaną za przestępstwo umyślne,
  4. posiadać świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

Świadectwo doradcy po raz pierwszy otrzymuje osoba, która:
a) spełnia wymagania określone w punktach 1-3,
b) ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs początkowy dla kandydatów na doradców, obejmujący szkolenie w zakresie zagrożeń związanych z przewozem towarów niebezpiecznych oraz przepisów obowiązujących w tym zakresie,
c) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dla kandydatów na doradców przed komisją egzaminacyjną powołaną przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego.

Polecamy: Czym jest przewóz wykonywany na potrzeby własne?

Świadectwo doradcy jest wydawane przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego na okres 5 lat, licząc od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu. Wojewódzki inspektor transportu drogowego przedłuży ważność świadectwa doradcy albo wyda nowe świadectwo doradcy na okres kolejnych 5 lat, jeżeli doradca nie przestał spełniać wymagań, o którym mowa powyżej, a także nie naruszył przez okres ostatnich 5 lat przepisów niniejszej ustawy. Oczywiście oprócz tego musi on być posiadaczem ważnego świadectwa doradcy i złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin dla doradców przed komisją egzaminacyjną powołaną przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego w ciągu roku przed datą upływu ważności świadectwa doradcy.

Egzaminy są przeprowadzane za opłatą, której koszt ponosi osoba zainteresowana.

Wojewódzki inspektor transportu drogowego cofa świadectwo doradcy, jeżeli doradca przestał spełniać wymaganie dotyczące niekaralności, a więc został prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne. Osoba, której cofnięto świadectwo doradcy nie może być doradcą przez okres 3 lat od dnia uprawomocnienia się decyzji o cofnięciu świadectwa.

Po upływie tego terminu osoba ta, o ile spełnia wymóg niekaralności, może otrzymać świadectwo doradcy w trybie określonym powyżej. Główny Inspektor Transportu Drogowego na podstawie informacji przekazywanych przez wojewódzkich inspektorów transportu drogowego prowadzi ewidencję doradców, w której umieszcza się dane dotyczące imienia i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej tego numeru – nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę organu, który wydał ten dokument, obywatelstwa, adresu zamieszkania, daty i miejsca wydania oraz numeru świadectwa doradcy, daty ważności świadectwa doradcy. Dane te są ogólnodostępne.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK