| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?

Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?

Służba Celna jest to mundurowa służba utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej. Służba celna w szczególności zajmuje się legalnością przywozu oraz wywozu towarów z tego obszaru, a także wykonywanie czynności w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku od gier.

Służbę Celną reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. 2009 r., Nr 168, poz. 1323 z późn. zm.).

Przedmiotem kontroli Służby Celnej zgodnie z art. 30 Ustawy jest przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa celnego, a także innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi oraz przestrzeganie przepisów prawa podatkowego w zakresie produkcji, przemieszczania i zużycia wyrobów akcyzowych, a także w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy. Czynności w zakresie podatku akcyzowego podlegają kontroli do czasu uiszczenia od wyrobów akcyzowych należnego podatku akcyzowego.

Służba Celna ma uprawnienie do kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Służba może ponadto kontrolować m.in. prawidłowość i terminowość wpłat podatku akcyzowego od niektórych wyrobów oraz podatku od gier, rodzaj paliwa w zbiornikach pojazdów, wywóz i przywóz na terytorium RP towarów podlegających ograniczeniom lub zakazom, jak również w niektórych przypadkach ruch drogowy i transport drogowy. 

Polecamy: Kiedy ZUS może kontrolować firmę?

Czynności wskazane powyżej związane z podatkiem akcyzowym i z podatkiem od gier są określane mianem szczególnego nadzoru podatkowego i mogą być one objęte kontrolą stałą. W zakresie szczególnego nadzoru podatkowego wyłączone jest stosowanie większości przepisów o kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy określonej w rozdziale 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej na podstawie art. 84a pkt 1 tej ustawy (chodzi tu o wyłączenie przepisów o maksymalnym okresie trwania kontroli, prowadzeniu nie więcej niż jednej kontroli, zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli oraz o dokonywaniu kontroli w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej), mimo iż do kontroli przedsiębiorcy stosuje się ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - jak stanowi art. 55 Ustawy.

Kontrola jest przeprowadzana przez właściwy miejscowo organ Służby Celnej. Funkcjonariusze Służby tak jak inne organy kontroli mogą żądać w szczególności udostępnienia i przeglądania akt, dokumentów, przeszukiwać pomieszczenia, przesłuchiwać świadków, dokonywać oględzin, zabezpieczać zebrane dowody. Szczególnym uprawnieniem dla Służby Celnej jest uprawnienie do zatrzymywania i kontrolowania pojazdów i innych środków transportu oraz statków.

Polecamy: Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK