REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja majątku przedsiębiorcy po ogłoszeniu upadłości - porada

Upadłość jest to procedura wszczynana w razie niewypłacalności dłużnika
Upadłość jest to procedura wszczynana w razie niewypłacalności dłużnika

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość, zwana potocznie bankructwem, jest procedurą wszczynaną, kiedy dłużnik staje się niewypłacalny. Wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć przedsiębiorcy funkcjonujący jako osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną. Po ogłoszeniu upadłości następuje egzekucja majątku przedsiębiorcy.

REKLAMA

Upadłość jest procedurą wszczynaną w razie niewypłacalności dłużnika mającą na celu wspólne dochodzenie roszczeń przez wierzycieli. Niewypłacalność definiowana jest jako sytuacja, w której dłużnik nie wykonuje swoich bieżących zobowiązań lub mimo ich wykonywania, długi w znacznym stopniu przewyższają mienie. Przedsiębiorca występujący jako osoba fizyczna lub osoba prawna lub jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną może ogłosić upadłość.

REKLAMA

Upadłość może również ogłosić osoba fizyczna, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego albo innego właściwego rejestru nie upłynął rok, kiedy faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, nawet wówczas, gdy nie dopełniła obowiązku jej zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym albo innym właściwym rejestrze, a nawet w razie śmierci przedsiębiorcy, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie roku od dnia jego śmierci.

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć wierzyciel, a także spadkobierca, oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, chociażby nie dziedziczyli po nim spadku. Natomiast osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne nie może ogłosić upadłości.

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek dłużnika staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. Kwestię upadłości w prawie polskim reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003r. prawo upadłościowe i naprawcze.

Polecamy: Jak zlikwidować działalność gospodarczą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa rodzaje upadłości: upadłość obejmująca likwidację majątku oraz upadłość z możliwością zawarcia układu.

REKLAMA

Jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku, upadły jest zobowiązany do wydania syndykowi całego majątku oraz dokumentacji. W razie nie zastosowania się dłużnika do tego możliwe jest zastosowanie środków przymusu. Natomiast w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, dłużnik jest zobowiązany do składania wyjaśnień oraz udostępnienia dokumentacji.

Majątek upadłego z dniem ogłoszenia upadłości staje się masą upadłości. Do masy upadłości nie wchodzi:
1. mienie, które zostało wyłączone od egzekucji według przepisów kodeksu postępowania cywilnego;
2. wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;
3. kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełnił funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przysparzającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom;

Uchwała zgromadzenia wierzycieli może też wyłączyć z masy upadłości inne składniki mienia upadłego. W skład masy upadłości nie wchodzi także mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym, środki pieniężne zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ( mieniem tym zarządza upadły, chyba że został ustanowiony likwidator, kurator bądź przedstawiciel albo reprezentant upadłego). Jeśli te środki zostaną niewykorzystane zwiększają Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ważnym aspektem jest to, iż wspólność ustawowa między upadłym a jego małżonkiem ustaje z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Małżonek może jedynie w postępowaniu upadłościowym dochodzić należności z tytułu udziału w majątku wspólnym (tzw. powództwo przeciwegzekucyjne). Majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa uznaje się za nabyty ze środków pochodzących z przedsiębiorstwa.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Autor: Joanna Borowiecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA