| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

Czy przedsiębiorca, który nie zlikwidował działalności bądź nie wznowił działalności po upływie okresu 24 miesięcy na które taka działalność była zawieszona, powinien zostać wykreślony z ewidencji?

Granice okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej określone zostały w art. 14 a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.)(dalej: „s.d.g.).

Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie może zawiesić wykonywania działalności na okres krótszy niż 1 miesiąc, ani kontynuować okresu zawieszenia po upływie maksymalnego okresu 24 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca chce przedłużyć okres zawieszenia wykonywania działalności ponad ustawowe 24 miesiące, powinien zgłosić informację o wznowieniu oraz wznowić działalność ponieważ dopiero wówczas nabędzie możliwość do kolejnego zgłoszenia zawieszenia wykonywania swojej działalności.

Zgodnie z art. 14a ust. 6 okres zawieszenia trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Przepis ten nie przewiduje jednak ograniczenia dla tego wniosku podobnego jak w przypadku wniosku o wpis informacji o zawieszeniu tzn. wniosek o wpis informacji o wznowieniu nie musi być złożony w dniu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Na podstawie obowiązujących przepisów dopuścić należy złożenie takiego wniosku z datą przyszłą, a w przypadku, o którym mowa w art. 7e ust. 1 pkt 5 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.)(dalej: „p.d.g.") także z datą wsteczną.

Należy zauważyć, że przepis art. 7e ust. 1a p.d.g. przewiduje wyjątkowy tryb postępowania wobec przedsiębiorcy, który przed upływem 24 miesięcznego, maksymalnego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie zgłosił informacji o wznowieniu jej wykonywania. Określone w p.d.g. rozwiązanie nie ma charakteru szczególnego wobec reguły długości okresu zawieszenia przyjętej w s.d.g., a stanowi jedynie swego rodzaju „wentyl bezpieczeństwa" mogący uchronić niefrasobliwego przedsiębiorcę przed wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej.

Polecamy: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Tak więc, należy przyjąć stanowisko, iż organ ewidencyjny nie może wzywać przedsiębiorcy do zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem ustawowych 24 miesięcy, nawet w przypadku gdy przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności na okres krótszy niż 24 miesiące.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »