| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 48, poz. 247). Nowe przepisy nie pozostawiają wątpliwości. W celu zarobkowego przewożenia pasażerów w samochodzie osobowym przedsiębiorca będzie musiał wystąpić o licencję taksówkową.

Zmiany mają na celu wyeliminowanie z rynku popularnego „przewozu osób”, czyli usług analogicznych do transportu drogowego taksówką, ale nie wymagających spełnienia warunków stawianych taksówkom dotychczas obowiązującymi przepisami.

Przewóz osób jest obecnie świadczony w formie przewozu okazjonalnego, który nie podlega limitom licencji na prowadzenie tego rodzaju działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy wykonujący tego typu usługi (oraz ich pracownicy będący kierowcami) nie muszą posiadać 5 letniego doświadczenia lub kończyć właściwego szkolenia.

Ustawodawca podejmował próbę różnicowania przewozu osób i transportu drogowego taksówką przez wprowadzanie odpowiednich wymagań dotyczących oznakowania pojazdów m.in. przez zakaz wykorzystywania przy usługach okazjonalnych oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy oraz zakładanie na dachu lamp lub innych urządzeń technicznych i stosowanie taksometrów.

Uchwalona nowelizacja wskazuje, że przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób. Limit ten obejmuje także kierowcę. Dopuszczalny będzie jednak przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi niespełniającymi przytoczonego kryterium konstrukcyjnego.

Polecamy: Samochód prywatny, czy firmowy? - porada

Zarobkowe przewożenie samochodem osobowym bez wymaganej licencji będzie zagrożone karą. Nie małą, bo wynoszącą 15 tys. zł. Czy wobec tego nowe regulacje oznaczają koniec przewozu osób od 7 kwietnia br.? Najprawdopodobniej tak. Pozostaje jednak szereg wątpliwości. Na rynku istnieje możliwość zakupu aut, które są przystosowane do przewozu nawet 8 osób, już teraz wykorzystywanych w transporcie miejskim.

Wydaje się, że ustawodawca skupiając się na kategorii wyłączenia popularnego przewozu osób zapomniał również, że kategoria okazjonalna obejmuje także inne usługi. W jaki sposób będzie traktowany dowóz na ślub? Co z przewozem klientów przez auta hotelowe? Tego z nowej regulacji się nie dowiemy.

Przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie przewozu okazjonalnego będą mogli ją kontynuować na dotychczasowych zasadach przez okres wskazany w licencji. Ustawodawca zastrzega jednak, że nie może być on dłuższy niż rok od dnia wejścia w życie przepisów ustawy.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK