| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przenoszenie hipoteki - porada

Przenoszenie hipoteki - porada

„Wędrowanie” hipoteki lub wierzytelności nią zabezpieczonych, czyli jak kształtuje się sytuacja ich przenoszenia po zmianach z 20 lutego 2011 roku - sprawdź w dalszej części porady.

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, którego celem jest zabezpieczenie wierzytelności, poprzez obciążenie nieruchomości. Jeżeli dłużnik nie ureguluje swojego zobowiązania, wierzyciel hipoteczny może przystąpić do jego egzekucji właśnie z zabezpieczonej hipoteką wierzytelności. Instytucja hipoteki jest bardzo powszechna w stosunkach gospodarczych. Może ona zabezpieczać kredyty udzielone przedsiębiorcy na rozwinięcie działalności gospodarczej lub zabezpieczać wykonanie umów między kontrahentami. Ze względu na konieczność dostosowania przepisów do wciąż zmieniających się zasad rynkowych 20 lutego bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowelizacja ta wprowadziła liczne zmiany w konstrukcji hipoteki.

Jedną ze zmian wprowadzonych przez nowelizację jest możliwość, aby hipoteka umowna zabezpieczała kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Jest to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy np. prowadzą działalność polegającą na dostarczaniu towarów innym przedsiębiorcom. Dystrybutorzy ci, dzięki nowej konstrukcji hipoteki, mogą nią zabezpieczyć wszystkie wierzytelności, które wynikają z umów zawartych z jednym odbiorcą.

Aby hipoteka mogła zabezpieczać wszystkie wierzytelności w umowie ustanawiającej hipotekę należy prawidłowo określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem. Pominięcie określonych kwestii skutkuje dla nich brakiem ochrony.

Przeczytaj także: Czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie?

Przedsiębiorca A dostarcza towary w postaci pieczywa przedsiębiorcy B. W ramach tej działalności strony zawarły trzy umowy, zgodnie z którymi pieczywo będzie dostarczane dnia 10 dnia każdego miesiąca, na kwotę 10 tys. zł, 20 dnia każdego miesiąca na kwotę 15 tys. zł. i 30 dnia każdego miesiąca na kwotę 10 tys. zł. W celu zabezpieczenia się przed niepłaceniem, przedsiębiorca B może ustanowić hipotekę na swojej nieruchomości, którą to hipoteką zabezpieczy wykonanie wszystkich trzech umów. Aby jednak ustanowienie hipoteki było skuteczne, konieczne jest prawidłowe określenie wszystkich umów i ich wartości. Pominięcie jednej z nich spowoduje niemożność wyegzekwowania jej wykonania poprzez realizację hipoteki.

Nowelizacja przepisów o hipotece wprowadziła również zmiany w zakresie przenoszenia hipoteki. Istotą hipoteki jest jej akcesoryjność (pomocniczość) w stosunku do wierzytelności, którą zabezpiecza. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby hipoteka została przeniesiona na inny podmiot bez wierzytelności, którą ona zabezpiecza. Są to dwa elementy na trwałe ze sobą splecione.
W związku z tym w razie przelewu wierzytelności hipotecznej (np. poprzez jej wykupienie) na nabywcę przechodzi także hipoteka. Ostępstwo od tej zasady może wynikać tylko z przepisów ustawy.
Do przelewu wierzytelności hipotecznej niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Wiąże się to właśnie z akcesoryjnością. Należy też pamiętać, że brak wpisu w księdze wieczystej może spowodować poważne komplikacje, ponieważ przeniesienie wierzytelności zabezpieczonej nie będzie miało mocy prawnej. Zasada ta działa również „w drugą stronę”, gdyż hipoteka nie może być przeniesiona bez wierzytelności, którą zabezpiecza.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

20 lutego bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece
20 lutego bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK