| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przenoszenie hipoteki - porada

Przenoszenie hipoteki - porada

„Wędrowanie” hipoteki lub wierzytelności nią zabezpieczonych, czyli jak kształtuje się sytuacja ich przenoszenia po zmianach z 20 lutego 2011 roku - sprawdź w dalszej części porady.

Jeżeli więc przedsiębiorca A, któremu przysługuje wierzytelność zabezpieczona hipoteką, w stosunku do przedsiębiorcy B, na kwotę 100 tys. zł. zdecyduje się na jej sprzedaż innemu podmiotowi C, A i C pamiętać, że oprócz umowy o przeniesieniu wierzytelności, do jej ważności niezbędny jest wpis w księdze wieczystej o zmianie podmiotu uprawnionego z hipoteki.

Od zasady łącznego przechodzenia hipoteki i zabezpieczonej nią wierzytelności wyjątek może przewidywać tylko ustawa. Nie oznacza to jednak, że zawsze wraz z wierzytelnością na nabywce przechodzi również hipoteka. Jest to oczywiście wyjście najbezpieczniejsze dla wierzyciela. Jeżeli jednak strony postanowiłyby inaczej, mogą zdecydować się na przejście wierzytelności z jednoczesnym zniesieniem hipoteki ją zabezpieczającej.

Polecamy serwis Biuro rachunkowe

Jeżeli więc miałby miejsce sytuacja, w której wierzytelność hipoteczna zostanie przeniesiona bez hipoteki, zbywca powinien zawiadomić o tym właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym, czyli takim który odpowiada za swoje długi całym majątkiem, a nie tylko określona jego częścią (odwrotnie niż w przypadku dłużnika rzeczowego odpowiadającego z określonego składnika majątku – w przypadku hipoteki – z nieruchomości). Ta dosyć skomplikowana konstrukcja prowadzi jednak do prostego wniosku, że przeniesienie wierzytelności bez hipoteki wymaga zawiadomienia właściciela nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka. 

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności przysługujących wierzycielowi hipotecznemu. W takiej sytuacji, w razie przelewu jednej z nich hipoteka przechodzi na nabywcę proporcjonalnie do wysokości tej wierzytelności w stosunku do sumy wierzytelności zabezpieczonych tą hipoteką.

Wierzyciel hipoteczny A posiada w stosunku do przedsiębiorcy B trzy wierzytelności (na kwoty 10 tys. zł, 40 tys. zł i 50 tys. zł.), których wykonanie B zabezpieczył poprzez ustanowienie hipoteki. A zawarł umowę z C, na mocy której przeniósł na niego jedną z wierzytelności w kwocie 40 tys. zł. W takiej sytuacji C staje się nie tylko wierzycielem A, ale również przysługuje mu prawo wpisu do księgi wieczystej, jako wierzyciela hipotecznego, w kwocie 40 tys. zł.

Nowe przepisy o hipotece idą w kierunku uelastycznienia jej i zwiększeniu aktywności stron stosunku prawnego, poprzez samodzielne kreowanie go. Jeżeli więc np. z określonego we wpisie stosunku prawnego, z którego wynika zabezpieczona hipoteką wierzytelność, może powstać nowa wierzytelność, strony mogą postanowić, że przelew wierzytelności hipotecznej nie spowoduje przejścia hipoteki na nabywcę. Daje to stronom możliwość decydowania o konstrukcji umowy, która je łączy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

20 lutego bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece
20 lutego bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK