| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przenoszenie hipoteki - porada

Przenoszenie hipoteki - porada

„Wędrowanie” hipoteki lub wierzytelności nią zabezpieczonych, czyli jak kształtuje się sytuacja ich przenoszenia po zmianach z 20 lutego 2011 roku - sprawdź w dalszej części porady.

Jeżeli więc przedsiębiorca A, któremu przysługuje wierzytelność zabezpieczona hipoteką, w stosunku do przedsiębiorcy B, na kwotę 100 tys. zł. zdecyduje się na jej sprzedaż innemu podmiotowi C, A i C pamiętać, że oprócz umowy o przeniesieniu wierzytelności, do jej ważności niezbędny jest wpis w księdze wieczystej o zmianie podmiotu uprawnionego z hipoteki.

Od zasady łącznego przechodzenia hipoteki i zabezpieczonej nią wierzytelności wyjątek może przewidywać tylko ustawa. Nie oznacza to jednak, że zawsze wraz z wierzytelnością na nabywce przechodzi również hipoteka. Jest to oczywiście wyjście najbezpieczniejsze dla wierzyciela. Jeżeli jednak strony postanowiłyby inaczej, mogą zdecydować się na przejście wierzytelności z jednoczesnym zniesieniem hipoteki ją zabezpieczającej.

Polecamy serwis Biuro rachunkowe

Jeżeli więc miałby miejsce sytuacja, w której wierzytelność hipoteczna zostanie przeniesiona bez hipoteki, zbywca powinien zawiadomić o tym właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym, czyli takim który odpowiada za swoje długi całym majątkiem, a nie tylko określona jego częścią (odwrotnie niż w przypadku dłużnika rzeczowego odpowiadającego z określonego składnika majątku – w przypadku hipoteki – z nieruchomości). Ta dosyć skomplikowana konstrukcja prowadzi jednak do prostego wniosku, że przeniesienie wierzytelności bez hipoteki wymaga zawiadomienia właściciela nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka. 

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności przysługujących wierzycielowi hipotecznemu. W takiej sytuacji, w razie przelewu jednej z nich hipoteka przechodzi na nabywcę proporcjonalnie do wysokości tej wierzytelności w stosunku do sumy wierzytelności zabezpieczonych tą hipoteką.

Wierzyciel hipoteczny A posiada w stosunku do przedsiębiorcy B trzy wierzytelności (na kwoty 10 tys. zł, 40 tys. zł i 50 tys. zł.), których wykonanie B zabezpieczył poprzez ustanowienie hipoteki. A zawarł umowę z C, na mocy której przeniósł na niego jedną z wierzytelności w kwocie 40 tys. zł. W takiej sytuacji C staje się nie tylko wierzycielem A, ale również przysługuje mu prawo wpisu do księgi wieczystej, jako wierzyciela hipotecznego, w kwocie 40 tys. zł.

Nowe przepisy o hipotece idą w kierunku uelastycznienia jej i zwiększeniu aktywności stron stosunku prawnego, poprzez samodzielne kreowanie go. Jeżeli więc np. z określonego we wpisie stosunku prawnego, z którego wynika zabezpieczona hipoteką wierzytelność, może powstać nowa wierzytelność, strony mogą postanowić, że przelew wierzytelności hipotecznej nie spowoduje przejścia hipoteki na nabywcę. Daje to stronom możliwość decydowania o konstrukcji umowy, która je łączy.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »