| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest pierwszeństwo w kontekście prawa własności przemysłowej?

Czym jest pierwszeństwo w kontekście prawa własności przemysłowej?

Zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia aktywność przedsiębiorców w bardzo wielu dziedzinach. Istnieją jednak prawne ograniczenia i zasady, których przedsiębiorcy są zobowiązani przestrzegać. Tak jest między innymi w przypadku prowadzenia działalności, do której wykorzystuje się prawnie chronione wynalazki, wzory użytkowe albo przemysłowe, czy tez układy scalone.

Zasada pierwszeństwa jest zasadą bardzo rozbudowaną. Precyzuje ona jak kształtuje się owo pierwszeństwo w przypadku złożenia wniosku w inny kraju. Regulacja ta jest  istotna i potrzeba, ponieważ bardzo wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w wielu krajach, zwłaszcza w Unii Europejskiej. W związku z tym, pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji przysługuje w Polsce, na zasadach określonych w umowach międzynarodowych, według daty pierwszego prawidłowego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego we wskazanym państwie, jeżeli od tej daty zgłoszenie w Urzędzie Patentowym dokonane zostanie w okresie 12 miesięcy – w przypadku zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz 6 miesięcy – w przypadku zgłoszeń wzorów przemysłowych.

Przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia w Austrii 10 lutego 2011 roku będzie korzystał z pierwszeństwa, jeżeli wniosek o przyznanie patentu wpłynie do Urzędu Patentowego do 10 lutego 2012 roku.

Pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji oznacza się, na zasadach określonych w umowach międzynarodowych, według daty wystawienia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w Polsce lub za granicą, na wystawie międzynarodowej oficjalnej lub oficjalnie uznanej, jeżeli zgłoszenie w Urzędzie Patentowym tego wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego dokonane zostanie w okresie 6 miesięcy od tej daty.

Jeżeli wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy, będący przedmiotem pierwszego prawidłowego zgłoszenia, był wcześniej wystawiony na wystawie i korzystał, od dnia wystawienia do dnia zgłoszenia, z ochrony tymczasowej, pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji oraz początek terminów do dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym oznacza się według daty wystawienia tego wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego na wystawie.

Przeczytaj koniecznie Jak prawidłowo oznaczyć cechy produktów i usług?

Uzyskiwanie pierwszeństwa za granicą jest skomplikowane. W związku z tym powinno zostać w jakiś sposób oznaczone. W tym celu Urząd Patentowy wydaje, w celu zastrzeżenia owego pierwszeństwa za granicą, dowód dokonania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym. Jest to tzw. dowód pierwszeństwa. Należy jednak pamiętać, że jest on wydawany jedynie na wniosek zgłaszającego. Podstawą do sporządzenia dowodu pierwszeństwa może być tylko zgłoszenie spełniające wymagania określone w ustawie, jako dające podstawę do uznania go za dokonane.

Wynalazek, wzór użytkowy albo przemysłowy może zostać stworzony przez więcej osób. Jeżeli więc zgłoszenia dokonały niezależnie od siebie co najmniej dwie osoby, które korzystają z pierwszeństwa oznaczonego tą samą datą, prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje każdej z tych osób.

Podobnie jak samo prawo do patentu lub prawo ochronne, również owo pierwszeństwo jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Możliwe jest także jego przeniesienie, a umowa o przeniesienie pierwszeństwa wymaga pod rygorem nieważności zachowania formy pisemnej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK