| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Czy jakieś przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia wykonywania pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej do pracodawcy, jeżeli równolegle pracuje się na etacie?

Jak wygląda ten obowiązek, gdy przedsiębiorca przebywa na urlopie wychowawczym - jakie przepisy nakładają ten obowiązek w tym przypadku?

Rozpatrując relacje pracodawca pracownik faktycznie nie ma takiego obowiązku i w tym kontekście udzielana była odpowiedź. Z uwagi jednak na złożoność przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych może powstać wątpliwość w zakresie obowiązku informowania pracodawcy o prowadzeniu przez pracownika działalności gospodarczej.

Trzeba jednakże podkreślić, iż charakter zadawanych pytań dotyczących z jednej strony wymiaru składek i sposobu ich naliczania, a z drugiej obowiązków pracownika wobec pracodawcy spowodował, iż pewne kwestie zostały przedstawione w dwóch różnych kontekstach.

Podsumowując zatem jeśli chodzi o obowiązki pracownika wynikające z umowy o pracę czyli z samej relacji między pracodawcą, a pracownikiem takiego obowiązku nie ma, natomiast w relacji między pracownikiem a organami ubezpieczeniowymi jest i zmierza on do zabezpieczenia pracownika przed ewentualnymi negatywnymi skutkami niewywiązania się z obowiązków ubezpieczonego.

Polecamy: Czy przedsiębiorca może współpracować z wolontariuszem?

Źródło: eugo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK