| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana konta bankowego - w Urzędzie Gminy czy w Urzędzie Skarbowym?

Zmiana konta bankowego - w Urzędzie Gminy czy w Urzędzie Skarbowym?

Ostatnio zmieniły się przepisy odnoszące się do urzędów skarbowych a dokładnie chodzi o druk NIP-1. Urzędy Skarbowe nie chcą przyjmować informacji dotyczących tylko zmiany konta bankowego. Dane nie podlegają wpisowi w EDG, więc nie powinno się ich przyjmować w urzędach gmin. Czy przyjmować je i przesyłać postanowieniem do urzędu skarbowego?

Opisany problem jest znany od października 2009 r. Przez cały czas trwały uzgodnienia z Ministerstwem Finansów sposobu rozwiązania zaistniałej sytuacji. Ministerstwo Gospodarki stoi na stanowisku, iż zasada tzw. „jednego okienka” nie obejmuje sytuacji, gdy wniosek przedsiębiorcy dotyczy zmiany danych niepodlegających wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, a organy gmin nie mogą być obarczane na rzecz administracji rządowej dodatkowymi obowiązkami, niezwiązanymi z gminną ewidencją.

Polecamy: Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Druk EDG-1 nie ma zastosowania do zgłaszania wszelkich zmian danych przedsiębiorców – osób fizycznych. Zgodnie z przepisem art. 7b ust. 4 zd. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej zasada tzw. „jednego okienka” nie obejmuje sytuacji, gdy wniosek przedsiębiorcy dotyczy zmiany danych nieobjętych wpisem w ewidencji działalności gospodarczej. 

Polecamy: Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Oznacza to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną zamierzający dokonać aktualizacji swoich danych, które nie są wpisywane do ewidencji gminnej (np. adres zameldowania, rachunki bankowe) robi to bezpośrednio w zainteresowanym urzędzie, np. skarbowym. Intencja tego przepisu była wyraźnie podkreślana w czasie prac nad ustawą wdrażającą „jedno okienko”.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w chwili obecnej urzędy skarbowe nie odsyłają już do urzędów gmin przedsiębiorców zamierzających zaktualizować swoje dane podatkowe.

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »