| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zawieszenie działalności a zatrudnianie pracowników – porada

Zawieszenie działalności a zatrudnianie pracowników – porada

Przedsiębiorcy zgłosili w organie ewidencyjnym informację o zawieszeniu wykonywania działalności na druku EDG-1. Po pewnym czasie miejscowy oddział ZUS przysłał informację, że osoby te pomimo oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników, zatrudniają pracowników, z których jeden jest na urlopie wychowawczym, a drugi na urlopie zdrowotnym. Czy należy wzywać przedsiębiorców do złożenia wyjaśnień?

Jeśli tak, to jakich informacji lub dokumentów należy od nich żądać? Czy należy w tym przypadku skorzystać z Art. 7f. "(25) Organ ewidencyjny może wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy." Gdyby jednak okazało się, że przedsiębiorca złoży oświadczenie, że wniosek o zawieszenie jest niezgodny z rzeczywistością, bo jednak zatrudniał pracowników, to jak organ ewidencyjny majak postąpić z wpisem o zawieszeniu działalności gospodarczej, który podlega wpisowi? Na jakiej podstawie prawnej można go usunąć z ewidencji i ksiąg rejestrowych?

Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest możliwe wyłącznie w przypadku przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Polecamy: Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Natomiast na podstawie art. 7ba ust. 5 ustawy – Prawo działalności gospodarczej (dalej: „p.d.g.”) do zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca dołącza oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

W przypadku powzięcia przez organ ewidencyjny informacji o zatrudnianiu pracowników, organ powinien wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia braków formalnych w wyznaczonym terminie na podstawie 7c pkt 2 p.d.g. Nieuzupełnienie tych braków będzie skutkować wydaniem decyzji o odmowie wpisu. Taka sytuacja może zaistnieć wyłącznie przed dokonaniem wpisu przez organ ewidencyjny.

Wówczas zgłoszenie informacji o zawieszeniu dotknięte brakiem nie odniesie żadnych skutków związanych z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, co oznacza, że przedsiębiorca będzie wykonywał działalność w sposób nieprzerwany. 

Polecamy: Jak zarządzać zamówieniem i monitorować zgodność?

Natomiast na podstawie art. 7f p.d.g. organ ewidencyjny może wykreślić z urzędu wpis (zgłoszenie informacji o zawieszeniu) zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Wykreślenie wpisu (zgłoszenia informacji o zawieszeniu) następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK