| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co z atestami dla zabawek importowanych z krajów azjatyckich?

Co z atestami dla zabawek importowanych z krajów azjatyckich?

Jakie warunki muszę spełnić, aby wprowadzić do obrotu w Polsce zabawki importowane z krajów azjatyckich? Czy muszę uzyskać atesty tych produktów, czy jedynym wymogiem pozostaje przetłumaczenie instrukcji obsługi i ostrzeżeń wiekowych?

Zabawki, są objęte wymaganiami Dyrektywy Rady z dnia 3 maja 1988 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących bezpieczeństwa zabawek (88/378/EWG) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz.U. nr 210, poz. 2045, z późn. zm.) wydanym na podstawie Ustawy o systemie oceny zgodności. Tam są podane wymagania zasadnicze dla importerów.

Oczywiście, należy posiadać atesty i wymaganą dokumentację, albowiem w przypadku kontroli - kontroli poddawany jest importer, a nie azjatycki producent. Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na subtelną kwestię wystawianych w krajach azjatyckich atestów: nie zawsze są wystawione poprawnie i w zgodzie z prawdą.

Polecamy: serwis Mała firma

Informacje na ten temat można znaleźć na stronach Ministerstwa Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Przetworstwo+przemyslowe/przemysl+maszynowy/Dyrektywa+zabawkowa/

Strona poświęcona Systemowi Oceny Zgodności i ww. ustawie:
http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Ocena+zgodnosci/

Strona informacyjna dla przedsiebiorców: http://www.oznakowanie-ce.pl/, w tym - strona poświęcona broszurom informacyjnym: http://www.oznakowanie-ce.pl/Broszury.html

Zgodnie z podziałem kompetencyjnym, Ministerstwo Gospodarki zajmuje się tyl ww. dyrektywą i rozporządzeniem - a przedmiotowa zabawka może być również objęta postanowieniami innych aktów prawnych.

Dlatego podane powyżej wymagania mogą nie być jedynymi wymaganiami, jakie należy wziąć pod uwagę (mogą być też dodatkowe wymagania np. chemiczne, dla sprzętu elektrycznego i jego części, czy wymagania dotyczące ogólnego bezpieczeństwa, itp). Tak więc może wystąpić sytuacja, że dana zabawka będzie podlegała nie jednemu (ww. przepisowi). Stąd - Ministerstwo Gospodarki nie jest właściwe do udzielenia kompleksowej odpowiedzi.

Biorąc jednak pod uwagę charakter zadanego pytania (dotyczącego wszystkich odnośnych wymagań dla zabawek), w sytuacji, gdy Ministerstwo Gospodarki zajmuje się tylko wymaganiami zasadniczymi dla zabawek - pytanie należałoby skierować do wybranej jednostki notyfikowanej, a także przejść szkolenie organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, albo inną komercyjną firmę.

Dodatkowo: firmy zabawkarskie są skupione w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Zabawek i Art. Dziecięcych (www.toys.pl) albo w izbach gospodarczych, które w takich sytuacjach udzielają kompleksowej pomocy.

Polecamy: Czy warto zakładać własna firmę?

Źródło: eugo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK