| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

Rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje albo z urzędu albo na wniosek strony postępowania. Obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje z urzędu w sprawach, w których między innymi został wydany wyrok zaoczny uwzględniający powództwo. Jak przedsiębiorca może się przed nim bronić? Przeczytaj poradę eksperta.

Wyrok zaoczny sąd wyda w przypadku, gdy pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie (art. 339 §1 kodeksu postępowania cywilnego).

To, że wyrok posiada taki rygor nie oznacza jeszcze, że strona powodowa ma prawo egzekwować swoje roszczenie. Do tego będzie jeszcze potrzebna klauzula wykonalności, nadana przez sąd. Klauzula nadawana jest wyłącznie na wniosek złożony przez powoda. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty w kwocie 6 zł za klauzulę, oraz po 6 zł za każdą stronę odpisu wyroku.

Jeżeli posiadamy już wyrok, należy przesłać go wraz z wnioskiem o nadanie klauzuli do sądu i opłacić tylko 6 zł (przelewem na konto sądu, bądź najprościej - naklejając znaczki sądowe na pismo).

Gdy mamy wyrok zaoczny wraz z klauzulą, a pozwany naszego roszczenia dobrowolnie spełnić nie chce możemy udać się do komornika sądowego w celu egzekucji naszego roszczenia, nawet jeżeli wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

To, że powód otrzymał wyrok zaoczny zasądzający jego roszczenie nie oznacza jednak, że sprawa zakończyła się jego wygraną. Pozwany bowiem, zgodnie z art. 344 §1 kodeksu postępowania cywilnego może w ciągu 7 dni od daty doręczenia mu wyroku zaocznego wraz z pozwem złożyć tzw. sprzeciw od wyroku zaocznego. Zatem należy pamiętać, iż od wyroku zaocznego nie przysługuje apelacja.

Polecamy: Jak można się bronić podczas kontroli w firmie?

W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć wszystkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Jeżeli sprzeciw zostanie złożony prawidłowo wówczas sąd zarządzi jego doręczenie powodowi oraz wyznaczy rozprawę.

Jeżeli pozwany dodatkowo złoży odpowiedni wniosek sąd zawiesi nadany wyrokowi zaocznemu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli uzna, że wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania, albo gdy pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było nie zawinione, oraz przedstawione w złożonym sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego. Zawieszając wykonalność wyroku, sąd może zarządzić środki zabezpieczenia.

Oznacza to, że sąd dalej będzie się zajmował sprawą i po jej ponownym rozpoznaniu wyda wyrok, w którym może utrzymać wyrok zaoczny w całości lub w części w mocy, może go też uchylić i orzec o żądaniu pozwu, może także pozew odrzucić i postępowanie umorzyć.

Polecamy: Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Jeżeli sąd uchyli lub zmieni wyrok, któremu wcześniej nadał rygor natychmiastowej wykonalności, na wniosek pozwanego w orzeczeniu kończącym postępowanie sąd orzeknie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego na rzecz powoda świadczenia lub o przywróceniu do stanu poprzedniego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK