REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Postępowanie upadłościowe może mieć postać upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika lub upadłości układowej.
Postępowanie upadłościowe może mieć postać upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika lub upadłości układowej.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie upadłościowe może mieć dwie zasadnicze postaci: upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika i upadłość z możliwością zawarcia układu. Postać tego postępowania jest już określona w postanowieniu sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jakie są wady i zalety upadłości układowej? Przeczytaj poradę eksperta.

Zgodnie z wyrażoną zasadą w art. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2009.175.1361 z późn. zm.), zwana dalej Ustawą, postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak największym stopniu, a przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane. Do powyższej zasady sprowadza się głównie wybór sądu ogłaszającego upadłość pomiędzy upadłością likwidacyjną a upadłością układową.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

Upadłość układowa ma pierwszeństwo w orzeczeniu sądowym, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w tym trybie wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu na podstawie art. 14 Ustawy.Przyjmuje się, że uprawdopodobnione to znaczy wysoce pewne, sąd tutaj powinien opierać się na opinii biegłego orzekając w tym zakresie. Oczywiście w trakcie postępowania upadłościowego sąd może zmieniać tryb z możliwością zawarcia układu na upadłość likwidacyjną i odwrotnie. Postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie prowadzi się, gdy z uwagi na dotychczasowe zachowanie się dłużnika nie ma pewności, że układ będzie wykonany, chyba że propozycje układowe przewidują układ likwidacyjny.

Polecamy: Podatki 2014 – ustawa o VAT – stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalną zaletą układu jest to, że przy zaspokajaniu wierzycieli jest możliwe zachowanie majątku (przedsiębiorstwa) dłużnika, zatem jest on rozwiązaniem najbardziej korzystnym dla dłużnika. Choć to także musi to być korzystniejsze dla wierzycieli, ponieważ wówczas konieczna jest przesłanka zaspokojenia wierzytelności w wyższym stopniu niż przewiduje to upadłość likwidacyjna. W upadłości układowej przedsiębiorstwo dłużnika dalej funkcjonuje, a w praktyce wierzytelności są spłacane z jego bieżącej działalności. Przy upadłości likwidacyjnej stopień zaspokojenia wierzyciela określa się z ustalenia sumy pieniężnej, którą można uzyskać z likwidacji masy upadłości, która zostaje następnie pomniejszona o przewidywane koszty postępowania upadłościowego. Uzyskaną kwotę należy podzielić pomiędzy wierzycieli z uwzględnieniem przepisów o podziale funduszów masy upadłości. 

Polecamy: Czy upadłość likwidacyjna jest dla firm korzystniejsza?

REKLAMA

Natomiast przy upadłości układowej stopień zaspokojenia wierzycieli ocenia się na podstawie standingu przedsiębiorstwa upadłego przy uwzględnieniu zgłoszonych propozycji układowych. Z kolei gdyby propozycje układowe obejmowały układ likwidacyjny, to stopniem zaspokojenia wierzyciela byłaby wartość majątku dłużnika pomniejszona o koszty likwidacji zaproponowanej w propozycjach układowych. W związku z powyższym zaletą, jak i wadą układu jest to, że istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania choćby części wierzytelności przez wierzycieli, którzy przy upadłości likwidacyjnej nie mogliby uzyskać nic.

Postępowanie układowe jest szczegółowo uregulowane w art. 267 – 305 Ustawy. Przy upadłości układowej upadły powinien zgłosić propozycje układowe w terminie miesiąca od ogłoszenia upadłości wraz z rachunkiem przepływów pieniężnych za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Inne podmioty także mogą złożyć takie propozycje (wierzyciele, zarządca, nadzorca sądowy).

REKLAMA

Propozycje układowe określają sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego, gdyż to jest głównym celem układu. Główną wadą układu jest właśnie brak możliwości spłaty całej sumy wierzytelności dla wierzycieli – wierzyciele godzą się choćby na częściową spłatę swoich zobowiązań. Układ przyjmuje zgromadzenie wierzycieli w głosowaniu, które może mieć formę głosowania wszystkich wierzycieli bądź głosowania w grupach wierzycieli, obejmujących poszczególne kategorie interesów. W każdym z tych głosowań do przyjęcia układu dochodzi, gdy opowie się za nim większość wierzycieli mających co najmniej dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Po przyjęciu układu przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza go sąd upadłościowy, który może odmówić jego zatwierdzenia gdy np. układ rażąco krzywdzi wierzycieli.

Układ obejmuje przedmiotowo wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika, jednakże nie obejmuje m.in. należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za szkodę na osobie, składek na ubezpieczenia społeczne, należności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej hipoteką czy zastawem na mieniu upadłego, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie tego układem.

Polecamy: Jakie informacje musi podawać firma w oświadczeniach pisemnych?

Podmiotowo układ obejmuje wszystkich wierzycieli, których wierzytelności objęte są układem według ustawy, choćby nie zostały umieszczone na liście układu, chociaż układ nie wiąże wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli. Po wykonaniu układu (czyli po spłaceniu wierzytelności w wysokości określonej w układzie) sąd wydaje postanowienie o wykonaniu układu i upadły może swobodnie już zarządzać swoim majątkiem. W trakcie trwania układu można go zmieniać w razie nadzwyczajnej zmiany stosunków gospodarczych albo go uchylić w razie niewykonywania postanowień układu przez upadłego albo oczywistości, że układ nie będzie wykonany.

Podsumowując, upadłość układowa jest dobrym rozwiązaniem wówczas gdy jest duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo dłużnika ma szanse dalej funkcjonować z zyskami, co wyniknie z propozycji restrukturyzacji zadłużenia przedstawionego przez dłużnika i wierzyciele otrzymają spłatę chociaż części swoich wierzytelności. Jednocześnie spowoduje to zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika, nie będzie konieczności jego likwidacji.

Z drugiej strony układ może się okazać rozwiązaniem nietrwałym z uwagi na zajście przesłanki jego uchylenia, gdy upadły nie będzie wykonywał jego postanowień. W przypadku zmiany stosunków gospodarczych w trakcie długoletniego układu może okazać się już niekorzystny dla większości wierzycieli, a nadzwyczajne stosunki gospodarcze, które uzasadniają jego zmianę są trudne do wykazania. Poza tym przy upadłości układowej wierzyciele zwykle wyrażają zgodę na brak spłaty części swoich wierzytelności kosztem uzyskania przynajmniej częściowego zaspokojenia. Ponadto w układzie nie są uwzględniane wszystkie wierzytelności i wszyscy wierzyciele.

Zobacz: Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA