| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ochrona własności intelektualnej przez firmę - porada

Ochrona własności intelektualnej przez firmę - porada

Wszelkie kroki podjęte przez przedsiębiorcę w kierunku ochrony własności intelektualnej to idealna inwestycja mająca za cel chronić innowacje. Dlaczego jednak firmy tak rzadko korzystają z takiej ochrony? Czyżby przerastały je wysokie koszty, a przepisy prawne działały odstraszająco?

Przedsiębiorcy bardzo często nie są świadomi, że ich marki wymagają ochrony prawnej. Własność intelektualna to swoista inwestycja, która prędzej czy później powinna się zwrócić. Aby tak się stało, należy zapewnić własności intelektualnej odpowiednią ochronę. Aby móc zastrzec jakąkolwiek formę własności intelektualnej należy wykazać, że rozwiązanie, którego ma dotyczyć odznacza się jedyną w swoim rodzaju innowacyjności. Rozwiązanie takie nie może być oczywiste i powszechnie dostępne. Jeżeli uda się zastrzec formę własności intelektualną, pozwoli to korzystać z wyłączności jej używania na danym terenie.

Jednakże procedura związana z zastrzeganiem własności intelektualnej nie należy do najprostszych. Wiąże się to z mocno skomplikowanymi przepisami prawnymi w tym zakresie. Z tego powodu przedsiębiorcy zmuszeni są do korzystania z pomocy fachowców z tej dziedziny prawa.

Przeczytaj również: Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Nie bez echa pozostają koszty związane ze zgłoszeniem w urzędzie patentowym wzoru użytkowego czy wynalazku. Sam koszt zgłoszenia to nie wszystko. Dochodzą do tego opłaty roczne za udzielaną ochronę, które systematycznie, z roku na rok rosną.

Kolejną barierą jest długi okres oczekiwania na decyzję urzędu patentowego udzielającą bądź odmawiające udzielenia patentu. Zwykle trwa to około 5 lat. Czas oczekiwania na decyzję nie powoduje jednak kompletnego braku ochrony, gdyż biegnie ona od daty wniesienia zgłoszenia do urzędu patentowego, nie zaś od daty wydania decyzji. Patentu udziela się na czas 20 lat.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Jeżeli rzecz idzie o błędy przedsiębiorców w zakresie ochrony własności intelektualnej na szczególną uwagę zasługują próby zastrzeżenia w wynalazków, które obecne są na rynku wiele lat oraz używanie symboli wskazujących na zastrzeżenie znaku towarowego, pomimo braku przedłużenia okresu ochrony, który standardowo trwa 10 lat. Pomimo faktu, że owe sytuacje nie wynikają ze złej woli przedsiębiorców, za takie działania może grozić grzywna.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK