| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jaki są wyłączenia i terminy obowiązku sprawozdawczego INTRASTAT?

Jaki są wyłączenia i terminy obowiązku sprawozdawczego INTRASTAT?

Data sprawozdawcza dla deklaracji INTRASTAT wiąże się z momentem fizycznego opuszczenia terytorium państwa przez przedmiotowe towary. Poza związaniem terminem, sprawozdania podlegają dodatkowo wyłączeniom przedmiotowym i podmiotowy. Na czym one polegają?

Okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w którym towary fizycznie opuściły terytorium statystyczne państwa członkowskiego (wywóz) lub zostały na nie wprowadzone (przywóz).

Zgłoszenie za dany okres sprawozdawczy powinno zostać dokonane nie później niż 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie. W przypadku, gdy 10 dzień przypada w niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin zgłoszenia upływa pierwszego dnia roboczego
następującego po takim dniu.

Możliwe jest również dokonanie częściowych zgłoszeń pod warunkiem, że po zsumowaniu będą one obejmowały cały obrót towarowy za dany okres sprawozdawczy oraz, że ostatnie częściowe zgłoszenie zostanie złożone do 10 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.

Polecamy: W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?

W zgłoszeniu nie ujmuje się określonego przepisami zamkniętego katalogu towarów.

Z obowiązku dokonywania zgłoszeń wyłączone są podmioty:

  • których obroty w przywozie lub w wywozie w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy i w roku bieżącym nie przekroczyły statystycznego progu podstawowego obowiązującego w roku bieżącym;
  • które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - za okresy sprawozdawcze, których to zawieszenie dotyczy, z zastrzeżeniem, że:

a) ostatniego zgłoszenia należy dokonać za okres sprawozdawczy, w którym przypada pierwszy dzień zawieszenia wykonywania działalności.

Jeżeli w okresie zawieszenia nie dokonuje się przywozów lub wywozów towarów, nie ma obowiązku składania zgłoszeń, aż do końca trwania zawieszenia

b) w przypadku, gdy w okresie zawieszenia zostanie dokonany obrót towarowy z zagranicą, zgłoszenia dokonuje się za okresy sprawozdawcze, w których zostały dokonane przywozy lub wywozy;
c) po upływie okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, albo w przypadku wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu, osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń, poczynając od okresu sprawozdawczego, w którym przypada pierwszy dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, o ile nadal istnieje obowiązek dokonywania zgłoszeń.

W celu uniknięcia wszczęcia przez organ celny postępowania upominawczego osoba zobowiązana, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej i w związku z tym zaprzestała dokonywania zgłoszeń, powinna przesłać organowi celnemu informację o okresie
zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej najpóźniej w ostatnim dniu okresu sprawozdawczego, w którym zostało zawieszone wykonywanie działalności gospodarczej. 

Polecamy: Jaki obrót handlowy podlega zgłoszeniu INTRASTAT w 2011 roku?

Źródło: MF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK