| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Te spółki, w których rok obrotowy biegnie tym samym torem, co rok kalendarzowy, mają czas do 15 stycznia na zakończenie inwentaryzacji. Przeprowadzenie prac zobowiązuje przedsiębiorcę do rozliczenia wykrytych różnic.

Termin rozliczenia wyników inwentaryzacji nie jest bezpośrednio wskazany przez ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r., Nr 157, poz. 1241; Dz.U. z 2009 r., Nr 165, poz. 1316; Dz.U. z 2010 r., Nr 47, poz. 278). Ustawodawca w art. 24 ust. 5 pkt. 2 stwierdza bowiem, że z bieżącym prowadzeniem ksiąg rachunkowych będziemy mieli do czynienia, gdy zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane przynajmniej za poszczególne okresy sprawozdawcze, nie rzadziej niż na koniec miesiąca. Dodatkowo oznacza termin jako pozwalający na sporządzenie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych i innych, sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych oraz dokonanie rozliczeń finansowych.

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

W przypadku zaś roku obrotowego termin upływa nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym. Rozliczenie wyników inwentaryzacji nastąpić musi przed obrotówką (zestawieniem sald i obrotów). Jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym będzie to 25 marca.

Dokumentowanie inwentaryzacji

Proces przeprowadzenia inwentaryzacji, a także jej wyniki należy odpowiednio udokumentować oraz powiązać z księgami rachunkowymi.

Istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na termin inwentaryzacji w kontekście ksiąg rachunkowych, w których należy wyjaśnić i rozliczyć ujawnione w toku procesu różnice zachodzące pomiędzy stanem rzeczywistym i stanem wykazanym. Zgodnie bowiem z ustawą o rachunkowości trzeba je uwzględnić w księgach roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?

Kontrola po inwentaryzacji

Organy skarbowe mogą doszukiwać się zaistnienia nieprawidłowości w przeprowadzanej inwentaryzacji w terminie do 14 dni po jej zakończeniu. Kontrola, w wyniku której stwierdzone zostaną naruszenia zasad, może skutkować nałożeniem na spółkę kary za nierzetelne sporządzenie inwentaryzacji. Kluczowe może okazać się także zachowanie terminu. Będzie on dotrzymany, o ile inwentaryzację:

  • składników aktywów rozpoczęto nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zakończeniem roku obrotowego, a zakończono w terminie do 15 dnia następnego roku (wyłączeniu podlegają aktywa pieniężne, papiery wartościowe, produkty w toku produkcji oraz materiały, towary i produkty gotowe, określone w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy);
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »