| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Niestety często polski przedsiębiorca boryka się z taki problemami. Jak uchronić swoją firmę? Jedną z form ochrony działalności gospodarczej jest zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej.

W odniesieniu do najczęściej występujących szkód czy strat, będących następstwem nieszczęśliwych wypadków, jednym z powszechniejszym zabezpieczeniem działalności gospodarczej jest ubezpieczenie od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Niemniej w pewnych sytuacjach przedsiębiorca powinien rozważyć dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia od utraty zysku oraz ubezpieczenia maszyn i urządzeń.

Dla każdego przedsiębiorcy wykupienie polisy wiąże się z kosztami. Zwłaszcza, że opłacane składki w zależności od polisy oraz firmy ubezpieczeniowej może być znacznym obciążeniem dla finansów firmy. Dlatego też decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi pobudkami. Przedsiębiorca, będący właścicielem dużego zakładu, którego proces produkcyjny skoncentrowany jest w jednym miejscu, a więc bardziej narażony na wystąpienie np pożaru, powinien rozważyć wykupienie obok ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków ubezpieczenia od utraty zysku, zwanego również ubezpieczeniem od przerw w działalności. Jest to forma ochrony przedsiębiorstwa przed stratami, spowodowanymi zakłóceniem funkcjonowania firmy.

Przykładowo gdy w zakładzie wybuchł pożar, a usuwanie jego skutków rozciąga się w czasie, przedsiębiorstwo ponosi starty z tytułu niegenerowania zysku. Wynikłe w ten sposób szkody, czyli straty w następstwie przerwy lub zakłóceniu działalności firmy, może pokryć ubezpieczenie.

W ramach takiej polisy zabezpieczony zostaje planowany wynik finansowy firmy, co oznacza, że w momencie wystąpienia przerwy w działalności, firma ubezpieczeniowa pokrywa straty w zysku oraz rekompensuje koszty stałe, które przedsiębiorca ponosi pomimo, że jego firma nie funkcjonuje sprawnie. Ubezpieczenie od utraty zysku daje ochronę w postaci zabezpieczenia zysku brutto. Nie jest to typowe ubezpieczenie i raczej wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi, niemniej w niektórych okolicznościach warto rozważyć jego wykupienie.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

Doświadczenie wielu polskich przedsiębiorców, a w szczególności tych, których działalności zależy od sprawności i wydajności urządzeń mechanicznych, pokazuje, że sensowność wykupienia ubezpieczenie maszyn i urządzeń jest bezsprzecznie uzasadniona.

Jest to forma zabezpieczenia działalności gospodarczej przed stratami spowodowanymi wystąpieniem awarii lub uszkodzenia. Ubezpieczeniu podlegają maszyny i urządzenia zarówno w czasie użytkowania, naprawy jak i w momencie, gdy nie są eksploatowane.

Wykupując takie ubezpieczenie właściciel firmy zabezpiecza się przed ewentualnymi szkodami, związanymi z ryzykiem wystąpienia awarii. Nie da się ukryć, że długa eksploatacja maszyn może zwiększyć ich awaryjność, co przyczynia się do powstania szeregu problemów, a w konsekwencji prowadzi do strat materialnych. Dlatego taka forma ochrony działalności gospodarczej jest w niejednym przedsiębiorstwie jest wręcz niezbędna.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK