REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

epieniadz.blox.pl

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie trzeba zarządzać wielkim konsorcjum, by chronić naszą przyrodę. Tak naprawdę za pomocą kilku prostych i nie wymagających wielkich kwot metod możemy stać się w pełni proekologicznymi przedsiębiorcami. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci do nabrania nowych nawyków.

Od dłuższego czasu można zauważyć nasilające się ogólnoświatowe tendencje proekologiczne. Co chwilę słyszymy o nowych projektach mających na celu min. redukcję emisji szkodliwych związków do atmosfery. Koncerny samochodowe coraz bardziej prześcigają się w konstruowaniu samochodów mających możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

REKLAMA

Wszystko, to jest dodatkowo napędzane przez międzynarodowe organizacje wprowadzające coraz nowsze i bardziej rygorystyczne normy ekologiczne. Wszystkie powyższe działania łączy jeden wspólny czynnik – ogromne pieniądze. Czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się ile kosztuje zaprojektowanie i wyprodukowanie superekologicznego samochodu od podstaw, czy ile pieniędzy wymagają nowe proekologiczne projekty? Jak to się ma do zwykłego przedsiębiorcy, który nie posiada wielomilionowych sum, a pomimo tego nie jest obojętny na środowisko naturalne?

W pierwszym przykładzie chciałbym poruszyć tematykę zużycia energii elektrycznej.

Oczywiste jest to, że bez prądu żadna firma nie jest w stanie funkcjonować, ale to nie znaczy, że musimy go zużywać z nadmiarem. Nie chodzi mi tu o jakieś spektakularne zmiany w postaci instalacji baterii słonecznych, choć ostatnimi czasy jest to coraz popularniejsza i coraz tańsza metoda.

Polecamy: Eko driving dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy na pewno we wszystkich pomieszczeniach, w których zapalone są żarówki, jest to niezbędne. To samo tyczy się urządzeń elektrycznych. Czy na pewno wszystkie komputery są niezbędne w tym momencie, albo czy na pewno pracownicy na hali aktualnie korzystają ze wszystkich maszyn, które są włączone? Oczywiście należy zachować przy tym zdrowy rozsądek, bądź częste włączanie i wyłączanie niejednokrotnie może prowadzić w ogólnym rozrachunku do większego poboru prądu, ale jeśli będziemy to robić w sposób przemyślany nie tylko zaoszczędzi na tym środowisko, ale także nasza kieszeń.

Innym przykładem może być nadmierna eksploatacja materiałów. Mam tu głównie na myśli pracowników biurowych, którzy nie jednokrotnie traktują kartki papieru jak w pełni odnawialną rzecz. Każda kartka to w pewnym sensie cząstka ściętego drzewa odpowiedzialnego za filtrację powietrza. Jedna kartka może nić nie zmieni, ale w skali światowej można uratować całe połacie drzew. To samo tyczy się zużywania wszelkich produktów niezbędnych w procesie produkcji. Nie chodzi mi o nadmierne oszczędzanie, ale o nabranie umiejętności racjonalnego korzystania z nich.

Prowadząc firmę, nieważne czy o charakterze usługowym, czy produkcyjnym oczywistą rzeczą jest to, że stajemy się producentami śmieci.

Także w tym punkcie możemy pomóc naszemu środowisku. Nie muszę chyba wspominać o obowiązku składowania odpadów w miejscach do tego wyznaczonych, bo zakładam, że każdy czytający ten artykuł to robi. Mam tu jednak na myśli sortowanie. Segregując samemu śmieci, jeszcze przed ich wywozem nie tylko ułatwiamy pracę innym, ale także zmniejszmy prawdopodobieństwo błędu podczas ostatniego sortowania.

Polecamy: Obowiązki przedsiębiorców handlujących sprzętem AGD w zakresie ochrony środowiska

Na koniec może coś o wodzie. Z pewnością każdy ma świadomość jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni woda i jak duże problemy możemy mieć w wyniku niedoboru wody pitnej. Tymczasem jak ją traktujemy w codziennym użyciu. Ilu z nas ma tendencję do pozostawiania niedokręconych kranów, czy nadmiernego odkręcania podczas użytkowania. Wiem, że to tylko woda, ale miejmy świadomość, że nawet najbardziej błaha sprawa w skali światowej staje się tematem numer jeden.

Jak widać nie trzeba dysponować wielomilionowymi sumami by móc z czystym sumieniem nosić miano proekologicznego przedsiębiorcy. Wystarczy odrobina chęci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA