| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są uniwersalne zasady ubiegania się o koncesję?

Jakie są uniwersalne zasady ubiegania się o koncesję?

W przypadku postępowania o udzielenie koncesji z pewnością konieczna będzie znajomość przepisów szczegółowych ustaw, które określają zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Jednak wspólne, uniwersale zasady określone zostały w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Wniosek o koncesję

Minimalne oraz uniwersalne wymogi wniosku o udzielenie koncesji określone zostały w art. 49 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawy szczegółowe lub wydane na ich podstawie akty wykonawcze zawierają w odniesieniu do danego rodzaju działalności gospodarczej objętej koncesjonowaniem dodatkowe wymagania, jednak każdy wniosek o udzielenie lub o zmianę koncesji powinien zawierać minimum, jakim jest:

- firma przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej;

- numer w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);

- określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja.

Polecamy: serwis Samochód i majątek

We wniosku należy podać także informacje oraz dołączyć dokumenty określone w przepisach regulujących działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji.

Wnioskodawca może być dodatkowo wezwany.

Warto wiedzieć, że przed podjęciem decyzji w sprawie udzielenia koncesji lub jej zmiany organ koncesyjny może:

- wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania określonej działalności gospodarczej, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia;

- dokonać sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie koncesji w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją oraz czy daje rękojmię prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją.

Obowiązkiem organu jest sprawdzenie czy przedsiębiorca daje rękojmię prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją. Przedsiębiorca w ocenie organu koncesyjnego może nie spełniać tej przesłanki jeżeli został wcześniej prawomocnie skazany. Zatem przedsiębiorca ubiegający się o koncesję musi nie tylko spełniać warunki wykonywania danego biznesu, ale także dawać rękojmię prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją

Restaurator skazany prawomocnym wyrokiem karnym za niepłacenie tantiem za muzykę puszczaną w swoim lokalu może przez to nie dostać koncesji na inny rodzaj działalności gospodarczej. 

Polecamy: serwis Podatki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK