| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jaka działalność objęta jest monopolem państwa?

Jaka działalność objęta jest monopolem państwa?

Podjęcie niektórych rodzajów działalności gospodarczej nie jest możliwe bez uzyskania koncesji. Koncesjonowanie przez państwo działalności gospodarczej czynione jest w imię ochrony dziedzin szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej oraz dla bezpieczeństwa obywateli. Wymóg uzyskania koncesji w znacznym stopniu ogranicza swobodę gospodarczą. W jakim przypadku konieczne jest uzyskanie koncesji?

Zgodnie z art. 46 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:

- poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;

- wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;

- wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;

- ochrony osób i mienia;

- rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych;

- przewozów lotniczych;

- prowadzenia kasyna gry.

Wprowadzenie innych koncesji w dziedzinach działalności gospodarczej mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy działalność ta nie może być wykonywana jako wolna lub po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej albo zezwolenia oraz wymaga zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Kto udziela koncesji?

Co do zasady, udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu w stosunku do wniosku następuje w drodze decyzji. Szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu określają przepisy odrębnych ustaw.

Polecamy: serwis Podatki

Jakim warunkom podlega działalność koncesjonowana?

Szczegółowe warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją może określić organ koncesyjny w samej koncesji, jednak szczegółową informację o warunkach wykonywania działalności koncesjonowanej organ koncesyjny jest obowiązany przekazać każdemu zainteresowanemu już niezwłocznie po wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji.

Koncesja jako akt publicznoprawny może nie być uznawana za przedmiot obrotu gospodarczego. Zatem przedsiębiorca, który uzyskał koncesję, nie może przenieść wynikających z niej uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej na osobę trzecią w całości lub w części. Z kolei zbycie przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.) nie ma znaczenia dla udzielania decyzji koncesyjnych, a więc nie wiąże również organu koncesyjnego, który nie musi udzielić koncesji, jeżeli nabywca przedsiębiorstwa nie spełnia określonych w przepisach warunków.

Polecamy: serwis Reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koncesja jako akt publicznoprawny może nie być uznawana za przedmiot obrotu gospodarczego.
Koncesja jako akt publicznoprawny może nie być uznawana za przedmiot obrotu gospodarczego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK