| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek obrotu bezgotówkowego?

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek obrotu bezgotówkowego?

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w określonych przypadkach przewidują obowiązek dokonywania przez przedsiębiorcę płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Kiedy taka forma rozliczeń jest obowiązkowa?

Regulacje prawne odnoszące się do zasad prowadzenia działalności gospodarczej przewidują, że rozliczenia pieniężne między przedsiębiorcami powinny być przeprowadzane za pośrednictwem banków. Dodatkowo obowiązek taki istnieje także, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 euro.

Kiedy za pośrednictwem rachunku bankowego?

W myśl postanowień zawartych w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

-stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,
-jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Polecamy: serwis Reklama

Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej

Jeżeli przedsiębiorca jest członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy także za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

W przypadku przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i pośrednictwa w realizowaniu przekazów pieniężnych w obrocie zagranicznym znajdują zastosowania odpowiednie przepisy prawa bankowego.

Przepisy prawa bankowego w art. 63g szczegółowo określają obowiązki banków przy wykonywaniu tzw. przelewów trnasgranicznych, tj. zlecanych przez klientów banków poleceń przelewu i wypłat gotówkowych w obrocie z państwami członkowskimi w kwocie nieprzekraczającej równowartości w złotych 50 000 euro, przeliczonej według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski w dniu przyjęcia zlecenia.

Przepisy prawa bankowego przewidują także obowiązek zapłaty odsetek w przypadku opóźnienia w wykonaniu przelewu transgranicznego, jak również obowiązek ogłoszenia w miejscu wykonywania czynności, w sposób ogólnie dostępny, informacji o warunkach wykonywania przelewów transgranicznych.

Polecamy: serwis Prawo konkurencji

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »