| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy biegły rewident odpowiada za sprawozdanie finansowe?

Czy biegły rewident odpowiada za sprawozdanie finansowe?

Biegły rewident zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych w jednostkach, które takiemu badaniu podlegają. Sprawozdanie finansowe jest niczym innym jak przedstawieniem wyników finansowych jednostki, dokonywanym z reguły na koniec roku. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy biegły rewident sporządzi opinię niezgodną ze stanem faktycznym? Czy za to odpowiada?

Biegłym rewidentem może być tylko osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów. Musi ona spełniać szereg warunków, w szczególności ukończyć wyższe studia, odbyć roczna praktykę w zakresie rachunkowości, a także co najmniej dwuletnią aplikację. Zawód ten, z pewnością, cechuje wysoki stopień wykwalifikowania i profesjonalizm działania.

Przy wykonywaniu swojej pracy biegły rewident jest obowiązany kierować się zasadami etyki zawodowej. Przede wszystkim ma być bezstronny i niezależny oraz wykonywać swoje zadania z uwzględnieniem zasady uczciwości. Za swoje działania ponosi trojakiego rodzaju odpowiedzialność, tzn. odpowiedzialność dyscyplinarną, cywilną i karną.

Odpowiedzialność dyscyplinarną biegły rewident ponosi w sytuacji, gdy podczas wykonywania swoich czynności naruszył bezpośrednio dobro prawne jednostki swoim postępowaniem. Naruszenie dobra prawnego występuje, gdy postępowanie biegłego rewidenta jest sprzeczne z przepisami prawa, zasadami etyki zawodowej i zasadą niezależności, a także standardami rewizji finansowej.

Oprócz kar dyscyplinarnych w postaci upomnienia, nagany czy kary pieniężnej, bardziej dotkliwymi, w mojej ocenie, jest zakaz wykonywania czynności rewizji finansowej od roku do trzech lat i wydalenia z samorządu biegłych rewidentów.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie. Jednostka poszkodowana, w takim wypadku, może ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania jest uzależniona od jednostki, w której biegły rewident badał sprawozdanie finansowe.

Oprócz tych dwóch rodzajów odpowiedzialności biegły rewident odpowiada również karnie. Wynika to z ustawy o rachunkowości. I tak biegły rewident, który sporządził niezgodną ze stanem faktycznym opinie o sprawozdaniu finansowym i księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo- majątkowej tej jednostki, które stanowiły podstawę sporządzenia tej opinii, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Może również podlegać tym dwóm karom łącznie. W przypadku nieumyślnego działania biegłego rewidenta jego odpowiedzialność ograniczona jest do kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

Podstawa prawna:
-ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, w szczególności art. 78 ( Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591)
-ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym z dnia 7 maja 2009 ( Dz.U. 2009 Nr 77 poz. 649)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK