| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy biegły rewident odpowiada za sprawozdanie finansowe?

Czy biegły rewident odpowiada za sprawozdanie finansowe?

Biegły rewident zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych w jednostkach, które takiemu badaniu podlegają. Sprawozdanie finansowe jest niczym innym jak przedstawieniem wyników finansowych jednostki, dokonywanym z reguły na koniec roku. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy biegły rewident sporządzi opinię niezgodną ze stanem faktycznym? Czy za to odpowiada?

Biegłym rewidentem może być tylko osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów. Musi ona spełniać szereg warunków, w szczególności ukończyć wyższe studia, odbyć roczna praktykę w zakresie rachunkowości, a także co najmniej dwuletnią aplikację. Zawód ten, z pewnością, cechuje wysoki stopień wykwalifikowania i profesjonalizm działania.

Przy wykonywaniu swojej pracy biegły rewident jest obowiązany kierować się zasadami etyki zawodowej. Przede wszystkim ma być bezstronny i niezależny oraz wykonywać swoje zadania z uwzględnieniem zasady uczciwości. Za swoje działania ponosi trojakiego rodzaju odpowiedzialność, tzn. odpowiedzialność dyscyplinarną, cywilną i karną.

Odpowiedzialność dyscyplinarną biegły rewident ponosi w sytuacji, gdy podczas wykonywania swoich czynności naruszył bezpośrednio dobro prawne jednostki swoim postępowaniem. Naruszenie dobra prawnego występuje, gdy postępowanie biegłego rewidenta jest sprzeczne z przepisami prawa, zasadami etyki zawodowej i zasadą niezależności, a także standardami rewizji finansowej.

Oprócz kar dyscyplinarnych w postaci upomnienia, nagany czy kary pieniężnej, bardziej dotkliwymi, w mojej ocenie, jest zakaz wykonywania czynności rewizji finansowej od roku do trzech lat i wydalenia z samorządu biegłych rewidentów.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie. Jednostka poszkodowana, w takim wypadku, może ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania jest uzależniona od jednostki, w której biegły rewident badał sprawozdanie finansowe.

Oprócz tych dwóch rodzajów odpowiedzialności biegły rewident odpowiada również karnie. Wynika to z ustawy o rachunkowości. I tak biegły rewident, który sporządził niezgodną ze stanem faktycznym opinie o sprawozdaniu finansowym i księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo- majątkowej tej jednostki, które stanowiły podstawę sporządzenia tej opinii, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Może również podlegać tym dwóm karom łącznie. W przypadku nieumyślnego działania biegłego rewidenta jego odpowiedzialność ograniczona jest do kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

Podstawa prawna:
-ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, w szczególności art. 78 ( Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591)
-ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym z dnia 7 maja 2009 ( Dz.U. 2009 Nr 77 poz. 649)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie.
Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK