| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Kontrola. To słowo niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Jak wiadomo, kontrola nie jest niczym przyjemnym, nawet jeżeli wiemy, że w naszej firmie wszystko jest jak należy. Jednak sama obecność osób kontrolujących jest stresująca i powoduje dezorganizację pracy księgowych. Kontrola nie może być „samowolką” organu kontroli, przedsiębiorca też ma swoje prawa, ale jakie?

Przedsiębiorca ma prawo do informacji o planowanej u niego kontroli.

Z formalnego punktu widzenia przedsiębiorca powinien być przygotowany na kontrolę, gdyż zawiadamia się go o zamiarze wszczęcia kontroli. Dopiero po upływie 7 dni od doręczenia tego zawiadomienia można przeprowadzić kontrolę. Jednak jeżeli nie zostanie ona wszczęta przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia, to potrzebne jest ponowne zawiadomienie, by można było wszcząć i przeprowadzić kontrolę.

Wyjątki! Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa sytuacje, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Następuje to między innymi w przypadku gdy: przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia albo przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorca ma prawo żądać okazania przez organ kontroli legitymacji służbowej.

Dopiero po tym okazaniu i po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli organy kontroli mogą przystąpić do czynności kontrolnych. Wyjątkiem są przepisy szczególne. Mogą przewidywać przystąpienie do czynności kontrolnych jedynie po okazaniu legitymacji. W takim przypadku upoważnienie do przeprowadzenia kontroli należy dostarczyć nie później niż 3 dnia od wszczęcia kontroli. Ważne: zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.

Przedsiębiorca może do tego wyznaczyć osobę upoważnioną.

Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny i jak najmniej zakłócający organizacje pracy w firmie.

Przedsiębiorca ma prawo wnieść sprzeciw wobec czynności kontrolnych podjętych i wykonywanych przez organy kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

Taki sprzeciw można wnieść w ciągu trzech dni od dnia wszczęcia kontroli do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. Musi być sformułowany na piśmie i zawierać uzasadnienie. Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie biegu czynności kontrolnych, ale także trwania czasu kontroli. Organ wydaje postanowienie albo uwzględniające sprzeciw i wtedy następuje odstąpienie od czynności kontrolnych albo oddalające go skutkujące kontynuacją kontroli.

Przedsiębiorca ma prawo do odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku przeprowadzenia kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli określonych w Kodeksie cywilnym. Kwestię odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez władze publiczne reguluje art. 417 k.c. W tym przypadku przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego lub innej osoby prawnej wykonującej władze publiczną z mocy prawa.

Polecamy: Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli?

Podstawa prawna:
-ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807)
-art. 417 Kodeksu cywilnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK