| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 3 – system ochrony

Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 3 – system ochrony

Wybór systemu zgłoszenia znaku wiąże się z bezpośrednio z terytorialnym zakresem ochrony, jaki chcemy uzyskać. Dla każdego przedsiębiorcy, którego aktualna lub planowana działalność może wykraczać poza terytorium Polski wybór systemu ochrony ma ogromne znaczenie.

Tradycyjnym i jednocześnie nadal podstawowym system ochrony znaków towarowych jest system krajowy. W każdym państwie istnieje odpowiednik Urzędu Patentowego, który przyjmuje wnioski o zarejestrowanie znaków.

Jeśli chodzi o opłaty pobierane przez Urząd, to cecha charakterystyczną dla systemu krajowego, jest rozbicie ich na dwie części: zgłoszeniową - na etapie składania wniosku o rejestrację, oraz rejestracyjną - wnoszoną po wydaniu pozytywnej decyzji, za każdy 10-letni okres ochrony. Wysokość opłat jest uzależniona od ilości wybranych klas towarowych, o których była mowa w części 2 poradnika.

Polecamy: Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 1 - Forma znaku

Aktualnie wysokość opłaty zgłoszeniowej w Polsce wynosi 550zł dla zgłoszenia obejmującego nie więcej niż 3 klasy nicejskie. Wybór większej ilości klas niż trzy wiąże się z dopłatą 120zł za każdą kolejną klasę. Z kolei opłata rejestracyjna wynosi do trzech klas - 400zł za każdą klasę oraz 450zł za każdą klasę powyżej trzech. W rezultacie, ogólny koszt zgłoszenia znaku obejmującego jedną klasę towarową to 950zł, zaś w przypadku pięciu klas już 2890zł. Średni czas uzyskania ochrony liczony od chwili złożenia wniosku wynosi obecnie ok 12-18 miesięcy.

Rozciągnięcie ochrony znaku poza granice Polski jest możliwe w trojaki sposób:

1. Poprzez złożenie osobnych zgłoszeń w każdym kraju osobno;
2. Za pomocą jednego wniosku złożonego w tzw. systemie madryckim;
3. Poprzez złożenie wniosku o rejestrację znaku wspólnotowego.

Zgłoszenie znaku osobno w każdym państwie może być stosunkowo szybkim sposobem uzyskania ochrony ale z całą pewnością najbardziej kosztownym.

Na koszt wpływa nie tylko konieczność wniesienia standardowych opłat urzędowych w każdym kraju osobno ale przede wszystkim konieczność zatrudnienia w każdym kraju rzecznika patentowego, którego udział wymuszają przepisy.

Polecamy: Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 2 - klasyfikacja nicejska

Odwrotna sytuacja ma miejsce przy korzystaniu z systemu madryckiego. System ten pozwala obniżyć koszty zgłoszenia umożliwiając zgłoszenia znaku w wybranych krajach za pomocą jednego wniosku. Nie trzeba też na etapie składania wniosku korzystać z pomocy pełnomocników.

Wadą tego systemu jest jednak wydłużony czas postępowania, które toczy się za pośrednictwem Urzędu Międzynarodowego (WIPO) w Genewie w każdym wyznaczonym państwie. 

Z kolei system unijny jest w zasadzie pozbawiony wspomnianych wad. Jest to nie tylko najtańszy sposób uzyskania ochrony na terenie całej Unii Europejskiej (900 euro do 3 klas) ale również zdecydowanie najszybszy. Jego wadą jest jednak istnienie dużego ryzyka odmowy udzielenia ochrony. Wystarczy bowiem, że w jednym z 27 państw Unii występować będzie znak identyczny lub podobny a uzyskanie znaku wspólnotowego nie będzie możliwe.

Polecamy: Po co rejestrować znak towarowy

Eksperci:

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Wojciech L. Olszewski

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozciągnięcie ochrony znaku poza granice Polski jest możliwe w trojaki sposób.
Rozciągnięcie ochrony znaku poza granice Polski jest możliwe w trojaki sposób.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »