| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > W jaki sposób aktualizować dane firmy?

W jaki sposób aktualizować dane firmy?

Instytucja „jednego okienka”, która w założeniu miała maksymalnie uprościć procedury związane z założeniem działalności gospodarczej, nie do końca spełniła swoją rolę. Przyszły przedsiębiorca ciągle musi dopełnić formalności w kilku urzędach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktualizacji danych firmy.

W zależności od rodzaju zmian przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia następujących druków:

EDG-1 – zmiany dotyczące nazwy przedsiębiorcy, miejsca zamieszkania i adresu firmy, przedmiotu wykonywanej działalności według PKD, numerów telefonów kontaktowych lub adresu poczty elektronicznej oraz informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej. Zaktualizowany formularz EDG-1 należy złożyć we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej urzędzie miasta lub gminy w terminie 14 dni od daty powstania zmiany;

NIP-1 – zmiany, które nie są objęte wpisem do ewidencji gospodarczej, w tym między innymi: numery rachunków bankowych, formę prowadzenia księgowości, miejsce przechowywania ksiąg i dane biura rachunkowego prowadzącego księgowość przedsiębiorcy. Druk NIP-1 należy złożyć do właściwego – ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy – naczelnika urzędu skarbowego;

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

VAT-R – należy złożyć w przypadku zmiany danych nie ujętych w aktualizacji EDG-1 lub NIP-1, nie powodujących zmiany właściwości urzędu skarbowego, lub w sytuacji, gdy na skutek zmiany danych zmienia się właściwość urzędu skarbowego.

Aktualizacji danych na formularzu VAT-R należy dokonać w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Dokument składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub miejsce wykonywania czynności opodatkowanych.

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Podstawa prawna:
– ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.);
– ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm);
– ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 1995 Nr 142, poz. 702 ze zm.).

Polecamy: Kiedy nadawany jest REGON?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK