| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > W jaki sposób aktualizować dane firmy?

W jaki sposób aktualizować dane firmy?

Instytucja „jednego okienka”, która w założeniu miała maksymalnie uprościć procedury związane z założeniem działalności gospodarczej, nie do końca spełniła swoją rolę. Przyszły przedsiębiorca ciągle musi dopełnić formalności w kilku urzędach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktualizacji danych firmy.

W zależności od rodzaju zmian przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia następujących druków:

EDG-1 – zmiany dotyczące nazwy przedsiębiorcy, miejsca zamieszkania i adresu firmy, przedmiotu wykonywanej działalności według PKD, numerów telefonów kontaktowych lub adresu poczty elektronicznej oraz informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej. Zaktualizowany formularz EDG-1 należy złożyć we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej urzędzie miasta lub gminy w terminie 14 dni od daty powstania zmiany;

NIP-1 – zmiany, które nie są objęte wpisem do ewidencji gospodarczej, w tym między innymi: numery rachunków bankowych, formę prowadzenia księgowości, miejsce przechowywania ksiąg i dane biura rachunkowego prowadzącego księgowość przedsiębiorcy. Druk NIP-1 należy złożyć do właściwego – ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy – naczelnika urzędu skarbowego;

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

VAT-R – należy złożyć w przypadku zmiany danych nie ujętych w aktualizacji EDG-1 lub NIP-1, nie powodujących zmiany właściwości urzędu skarbowego, lub w sytuacji, gdy na skutek zmiany danych zmienia się właściwość urzędu skarbowego.

Aktualizacji danych na formularzu VAT-R należy dokonać w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Dokument składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub miejsce wykonywania czynności opodatkowanych.

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Podstawa prawna:
– ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.);
– ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm);
– ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 1995 Nr 142, poz. 702 ze zm.).

Polecamy: Kiedy nadawany jest REGON?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK