| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Przyjęło się uważać, że prowadzenie biznesu jest domeną mężczyzn. Tak zresztą świat wyglądał przez wieki – mężczyzna prowadził interes, a kobieta dom. Współcześnie jednak sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

Podstawowym problemem z jakimi musi zmierzyć się kobieta planująca własny biznes to przede wszystkim próba połączenia obowiązków zawodowych (w tym wypadku dużo większych niż te „etatowe”) z rodzinnymi. Kolejną przeszkodą na drodze do biznesowej kariery jest ich mniejsza pewność siebie, lęk przed ryzykiem, potrzeba poczucia stabilizacji.

Mimo to, kobiety odważnie wyszły z kuchni i powoli podbijają tereny od wieków zarezerwowane dla mężczyzn. Biorą się za politykę, różnego rodzaju służby ale również za biznes udowadniając tym samym, że doskonale radzą sobie w każdej sytuacji.

W ciągu ostatniej dekady w naszym kraju wiele pań zdecydowało się założyć własne przedsiębiorstwo. Przyczyniła się do tego zmiana procedur na łatwiejsze, coraz lepsze wykształcenie oraz chęć uniezależnienia się. Tym samym bezrobocie wśród kobiet spadło o kilka procent.

Nadal jednak liczba firm zakładana przez mężczyzn jest znacznie większa niż liczba zakładanych przez kobiety. Aktualnie w rękach pań znajduje się około 37% wszystkich firm. Niektóre branże kobiety wzięły szturmem. Zdominowały gastronomię, hotelarstwo i handel detaliczny.

Polecamy: serwis ABC małej firmy

Panie chętnie dzielą się doświadczeniem biznesowym z kobietami, które dopiero planują otwarcie własnej firmy. W ostatnim czasie powstało wiele stron i grup na portalach społecznościowych, dzięki którym można się zapoznać z podstawowymi problemami przedsiębiorcy. Organizowane są również liczne szkolenia uczące przedsiębiorczości i pozyskiwania dotacji. To sprawia, że kobiety posiadają coraz większą wiedzę, a tym samym coraz chętniej zajmują się przedsiębiorstwami.

Polecamy: Jak znaleźć wolną przestrzeń na rynku?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »