| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Ministerstwo pracy zwraca uwagę, że stacje paliw nie są uprawnione do pracy w dni ustawowo wolne od pracy. Stanowisko przeciwne przyjęła inspekcja pracy zezwalająca im na handel ze względu na użyteczność społeczną.

To czy w trakcie podróży w najbliższy weekend będziemy mogli kupić wodę lub ciastka na stacji nadal pozostaje niejasne. Państwowa Inspekcja Pracy jednoznacznie opowiedziała się za możliwością handlu, ze względu na ważne potrzeby społeczne również w święta. Co na to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej? Resort pracy twierdzi, iż użyteczność społeczna pozwala na otwarcie stacji jedynie w niedziele. Skąd takie różnice interpretacyjne?

Placówka handlowa to nie ja

Przeciwstawna interpretacja jest rezultatem braku zdefiniowania pojęcia placówki handlowej. Okazuje się, że mamy do czynienia z klasycznym bublem prawnym. Sytuację wykorzystują także apteki, które sprzedają artykuły higieniczne korzystając z zakazu, którym objęte są towarzyszące sklepy. Jak radzą sobie pozostali przedsiębiorcy?

Ja też piekę chleb

Zarówno piekarnie i cukiernie mogą prowadzić działalność w trakcie świąt. Dlaczego? Ponieważ same wytwarzają sprzedawany produkt. Wykorzystują to także małe i duże sklepy nie wskazując podczas rejestracji, iż handel jest głównym przedmiotem działalności, a jedynie usługi (wykonywane w praktyce sporadycznie). Drobne punkty sprzedaży poszerzają swój asortyment o drobną gastronomię (dopuszczalność handlu w święta) lub samodzielnie pieką pieczywo.

Polecam: Kiedy nadawany REGON

Zleceniobiorca to nie pracownik

Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców. Taki krok niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, ponieważ w razie kontroli Państwowa Inspekcja Pracy zbadać może, czy nie należy zawierać z nimi umów o pracę.

Rozwiązanie

Mimo korzystnych interpretacji PIP przedsiębiorcy nie mają pewności i nie poniosą kary za handel w święta. Dlatego też pracodawcy, PIP i związki zawodowe wystąpiły z prośbą o rozwiązanie patowej sytuacji. Póki co, ani klienci, ani handlowcy nie wiedzą, czy stacje paliw będą otwarte w święta. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców.
Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK