| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 1 – Forma znaku

Jak rejestrować znaki towarowe? Cz. 1 – Forma znaku

Decydując się na zgłoszenie znaku towarowego należy wybrać nie tylko formę znaku (np. słowną lub graficzną) ale również system ochrony znaku (krajowy, unijny, międzynarodowy) oraz towary lub usługi, dla których znak ma być używany. Decyzja o sposobie rejestracji znaku powinna być poprzedzona analizą korzyści, jakie wiążą się z konkretnym wyborem. Niniejszy artykuł stanowi pierwszą część poradnika „Jak rejestrować znak towarowy” i dotyczy wyboru formy znaku.

Wśród aktualnie dopuszczalnych form znaków można wymienić znaki słowne, słowno-graficzne, graficzne, trójwymiarowe czy dźwiękowe. Mimo toczących się od wielu lat sporów, brak jest obecnie możliwości rejestracji zapachów. W praktyce, najczęściej zgłaszane oznaczenia należą do kategorii znaków słownych i słowno-graficznych (logo).

Jaka forma znaku jest zatem najkorzystniejsza? Odpowiedź na to pytanie zawsze zależy od konkretnego przypadku. Powszechnie uznaje się, że znaki słowne dają najszerszą ochronę z uwagi na to, że chronią dane słowo lub wyrażenie niezależnie od formy, w jakiej zostaną użyte.

W przeciwieństwie do znaku słownego, zastrzeżenie logotypu oznacza ochronę wyłącznie danego odwzorowania graficznego. W rezultacie posiadając znak słowno-graficzny, nie zawsze będziemy mieli możliwość zakazania używania innym danego słowa lub elementu znaku.

Nie oznacza to jednak, że nieznaczna zmiana grafiki logotypu nie będzie stanowić już naruszenia zarejestrowanego znaku towarowego. Należy bowiem pamiętać, że prawo ochronne na znak towarowy rozciąga się również na oznaczenia podobne do zastrzeżonego znaku, jeśli to podobieństwo powoduje podstawie ryzyka wprowadzenia konsumentów w błąd. 

Polecamy: W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Chociaż zwykle zgłoszenie znaku słownego jest domyślnym sposobem rejestracji nazwy firmy, produktu czy całej linii produktów (tzw. marki parasolowej), to w niektórych przypadkach zgłoszenie znaku w formie graficznej będzie lepszym wyborem. W szczególności w przypadku, gdy firma używa charakterystycznej grafiki lub logotypu, który chce chronić. Zgłoszenia słowno-graficzne mają sens również wtedy, gdy na znak słowny ochrona nie mogłaby być przyznana, np. przez opisowy charakter oznaczenia (np. auto komis, apteka) lub występowanie podobnych znaków już zastrzeżonych.

Decyzja o zastrzeżeniu znaku w określonej formie powinna być zatem uwzględniać wszystkie okoliczności związane teraźniejszym i przyszłym miejscem marki na danym rynku.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej formy pozwala efektywnie realizować strategię rozwoju marki oraz zapobiega niepotrzebnemu mnożeniu kosztów rejestracji znaków.

Polecamy: Jak założyć firmę?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »