| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Po co rejestrować znak towarowy

Po co rejestrować znak towarowy

Do legalnego używania danej nazwy w obrocie (firmy, towaru czy serii/kolekcji towarów) lub logo, nie jest konieczne zgłoszenie jej do żadnego urzędu. Po co w takim razie firmy płacą za rejestrowanie znaków towarowych w Urzędzie Patentowym? Ponieważ mają świadomość, że jest to inwestycja, która nawet w krótkim terminie przynosi zysk - z co najmniej pięciu powodów.

Rejestracja znaku towarowego często mylnie nazywana „patentem na nazwę” daje przedsiębiorcy bardzo silne uprawnienie. Podobnie jak w przypadku prawdziwych patentów, zarejestrowany znak towarowy daje absolutną wyłączność na jego używanie na terenie całej Polski lub nawet Unii Europejskiej (przy tzw. znaku wspólnotowym). Co istotne, właściciel znaku ma nie tylko prawo do zakazania używania i domagania się odszkodowania w przypadku nieautoryzowanego użycia znaku identycznego ale również znaku podobnego do niego podobnego.

Rejestracja nazwy produktu czy logo gwarantuje również przedsiębiorcom bezpieczeństwo jej używania w obrocie handlowym. Zgłoszenie znaku na wczesnym etapie (np. wymyślenia ciekawej nazwy lub stworzenia logotypu) zabezpiecza nie tylko przed późniejszym nieuprawnionym użyciem ale również gwarantuje pierwszeństwo jego używania.

Spory między konkurentami o to ma prawo do używania danej nazwy są nie tyko czasochłonne i kosztowne ale również prowadzą do niepewności co do jego rozstrzygnięcia. Przegrana sprawa w sądzie może oznaczać realne straty poniesione na promocję danego towaru, którego nazwę trzeba zmienić.

Polecamy: serwis Prawo konkurencji

Zarejestrowany znak towarowy staje się nowym prawem o majątkowym charakterze. Oznacza to, że od tej pory można takim prawem swobodnie dysponować poprzez sprzedaż (cesję) czy ustawienie na znaku prawa zastawu. Istotną korzyścią z posiadania znaku towarowego jest możliwość udzielenia odpłatnej licencji na jego używanie innym podmiotom.

Często niedocenianą korzyścią z rejestracji znaku towarowego jest możliwość uzyskania korzyści podatkowych w spółkach kapitałowych. Właściciele takich spółek w celu ograniczenia podwójnego opodatkowania swoich wynagrodzeń, mogą zarejestrować na siebie znaki a następnie udzielić spółce odpłatnych licencji na ich używanie. W ten sposób właściciele lub założyciele spółek mogą zagwarantować sobie również otrzymywanie dowolnie określonego wynagrodzenia nawet jeśli w przyszłości utracą nad spółką kontrolę.

Polecamy: Jak przedsiębiorca powinien definiować produkt

Elementem budowania wiarygodności i renomy marki zawsze powinna być jej rejestracja w Urzędzie Patentowym. Warto pamiętać, że dobra reputacja lub intensywna reklama sprawiają, że marka staje się atrakcyjna nie tylko w oczach klientów ale również konkurencji.

Możliwość używania charakterystycznej litery r w kółku najczęściej podnosi zarówno prestiż firmy jak również przestrzega konkurentów przed jej bezprawnym wykorzystaniem.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »