| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak sprawdzić kontrahenta?

Jak sprawdzić kontrahenta?

Zanim podpiszesz umowę z innym przedsiębiorcą, sprawdź jego sytuację finansową. Możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości. Gdzie zatem możesz szukać informacji o swoim przyszłym kontrahencie? Jak odczytywać określone informacje ze sprawozdań finansowych firmy? Czytaj w poniższym artykule.

Wskazane wiadomości pozwalają nam poznać zarówno profil badanej firmy, jak również jej powiązania kapitałowe z innymi przedsiębiorcami. Ostatnia informacja nabiera znaczenia zwłaszcza, gdy podpisujemy np. umowę sprzedaży nieruchomości o znacznej wartości, a kupująca spółka posiada niski kapitał zakładowy. W takiej bowiem sytuacji udzielenie kredytu, bądź pożyczki zależeć może od majętności wspólników spółki. Ponadto wspólnicy mogą zabezpieczyć roszczenia kontrahenta np. z tytułu zapłaty ceny, czy chociażby odszkodowania za niewykonanie, bądź niewłaściwe wykonanie umowy. Popularną formą takiego zabezpieczenia jest poręczenie wekslowe na wekslu wystawionym przez spółkę.

Wywiadownie gospodarcze

Kolejnym źródłem są raporty, wyspecjalizowanych firm, tzw. Wywiadowni gospodarczych. Przy tym należy mieć na względzie wady czy słabe strony tych informacji.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych KRS prowadzony jest w ramach Krajowego Rejestru Sądowego (art. 55 i n. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Aby sprawdzić, czy dana osoba figuruje, bądź nie figuruje w rejestrze należy wniosek do Centralnej Informacji KRS. Wniosek składa się na urzędowym formularzu (Wniosek o wydanie zaświadczenia, że podmiot nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych), bądź wniosek o wydanie zaświadczenia, że podmiot jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty. Jeżeli określona osoba figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych, celem uzyskania szczegółowych danych, należy złożyć wniosek o wydanie odpisu z rejestru. Składamy go formularzu, uprzednio uiszczając opłatę sądowa.

Polecamy Umowy w firmie

REGON

Podobne informacje uzyskać można z rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON, prowadzonego przez urzędy statystyczne. Urzędy udostępniają wyciągi z rejestru podmiotów na indywidualne odpłatne zamówienie (art. 45 ustawy o statystyce publicznej). Z rejestru mogą zostać udostępnione m.in. następujące informacje nazwa pełna lub skrócona, adres siedziby oraz telefon i fax, forma prawna (podstawowa, szczególna), forma własności, wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności (PKD), daty: powstania, rozpoczęcia działalności, jej zawieszenia, odwieszenia lub zakończenia, nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru (ewidencji) i nadany przez ten organ numer.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości kontrahenta ważne jest nie tylko w przypadku, gdy ma być ona przedmiotem zawieranej transakcji, ale także gdy zabezpieczeniem kontraktu ma stanowić hipoteka umowna na przedmiotowej nieruchomości.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK