| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

ZUS czuwa nad przestrzeganiem nałożonych na przedsiębiorców obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ma kompetencje do prowadzenia kontroli i nakładania kar za naruszenie tych przepisów.

Inspektorzy skupiają się przede wszystkim na kontroli pracodawców w zakresie obowiązków związanych z płaceniem składek, a także świadczeniami z ubezpieczenia chorobowego, pieniężnymi świadczeniami rodzinnymi oraz emerytalno-rentowymi.

Pracodawcy powinni przechowywać przez 50 lat od zakończenia pracy przez ubezpieczonego listy płac, karty wynagrodzeń i innych dokumentów, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty. Ponadto pracodawca powinien przechowywać niektóre dokumenty dotyczące badań lekarskich pracownika. 

Zgodnie z rozporządzeniem, kontrole podatników zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne powinny być przeprowadzane z częstotliwością umożliwiającą dochodzenie należności z tego tytułu. Wyjątek stanowi kontrola u płatnika opłacającego składki tylko za siebie – w tym wypadku, kontrola przeprowadzana jest w uzasadnionych przypadkach.

Porównaj: Jak przebiega kontrola PIP?

Przedmiot kontroli

Przedmiot kontroli inspektorów ZUS:

  • Zgłaszanie płatników i ubezpieczonych do ubezpieczeń społecznych.
  • Prawidłowość i rzetelność obliczania składek i wpłat.
  • Ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, prawidłowość ich wypłacania.

Zakresem kontroli mogą być objęte wszelkie zagadnienia związane z realizacją obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. 

Polecamy serwis Umowy

Najważniejsze obowiązki płatników składek:

  • Zgłoszenie płatnika w organie rentowym.
  • Opłacanie składek ubezpieczeniowych.
  • Sporządzanie dokumentacji rozliczeniowej.
  • Terminowość realizacji obowiązków nałożonych na płatników.

Przed przystąpieniem do kontroli inspektor ZUS powinien przedstawić płatnikowi legitymację służbową oraz upoważnienie do kontroli, które wydaje główny inspektor kontroli ZUS lub wyznaczone przez niego osoby.

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed przystąpieniem do kontroli inspektor ZUS powinien przedstawić płatnikowi legitymację służbową oraz upoważnienie do kontroli, które wydaje główny inspektor kontroli ZUS lub wyznaczone przez niego osoby.
Przed przystąpieniem do kontroli inspektor ZUS powinien przedstawić płatnikowi legitymację służbową oraz upoważnienie do kontroli, które wydaje główny inspektor kontroli ZUS lub wyznaczone przez niego osoby.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK