| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera przepisy, które obowiązują w odniesieniu do wszelkich kontroli przeprowadzanych przez różne organy państwowe i samorządowe. W przepisach szczególnych natomiast znajdują się poszczególne typy kontroli, np. w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, czy Inspekcji Sanitarnej.

Zgodnie z art. 9 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej generalną zasadą jest, iż organy administracji publicznej, wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, działają wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, z poszanowaniem uzasadnianych interesów przedsiębiorcy.

W razie powzięcia wiadomości o wykonywaniu działalności gospodarczej niezgodnie z przepisami ustawy, a także w razie stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia w wyniku wykonywania tej działalności, wójt, burmistrz lub prezydent miasta niezwłocznie zawiadamia właściwe organy administracji publicznej. W przypadku braku możliwości zawiadomienia może on w drodze decyzji nakazać wstrzymanie wykonywania działalności gospodarczej na czas niezbędny, nie dłuższy niż 3 dni.

Porównaj: Jak przechowywać dokumenty firmowe?

7 marca 2009 r. weszły w życie dotyczące kontroli przedsiębiorców przepisy ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórym innych ustaw. 

Najistotniejsze zmiany dotyczą zakresu kontroli – jej przedmiotem nie może być przedsiębiorca, a wyłącznie wykonywana przez niego działalność gospodarcza. 

Nowelizacja wprowadziła obowiązek powiadamiania o zamiarze przeprowadzenia kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem, przy czym nie będzie ona mogła się odbyć później niż 30 dni od dnia doręczenia stosownego zawiadomienia. Jeśli w tym czasie nie zostaną podjęte czynności kontrolne, procedura będzie musiała zostać powtórzona. Nie można przeprowadzać w jednym zakładzie kilku kontroli jednocześnie (jest to możliwe tylko w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo karnoskarbowe, a ponadto wtedy, gdy jest to uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia bądź zniszczenia środowiska naturalnego). Nowelizacja obniżyła limit czasu trwania kontroli. W zależności od wielkości firmy może trwać od 12 dni roboczych w małych firmach do 48 w największych przedsiębiorstwach.

Polecamy serwis Umowy

Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie (dochodzenie roszczenia z tego tytułu następuje na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach). Przedsiębiorcy przysługuje prawo złożenia zażalenia na postanowienie organów kontrolnych (w terminie 3 dni od daty jego wydania).

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie
Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »